Elmúlt a nagy méretű lánctalpas, úszó, vagy repülő erődök kora. Az Egyesült Államok hadereje az utóbbi időben egyszerűen manőverezhető, könnyű harci eszközöket állít csatarendbe. Ennek elsősorban költségvetési jellegű okai vannak.
Ne a látszat legyen ijesztő
Elmúlt a nagy méretű lánctalpas, úszó, vagy repülő erődök kora. Az Egyesült Államok hadereje az utóbbi időben egyszerűen manőverezhető, könnyű harci eszközöket állít csatarendbe. Ennek elsősorban költségvetési jellegű okai vannak. Nem mintha az amerikaiak sajnálnák a pénzt, de mit ér egy hetventonnás, 120 mm-es ágyúval felszerelt, négymillió dolláros M1A2 Abrams-tank a lézerirányítású lövedékeivel, ha állandóan külön tartálykocsi kíséri a szükséges üzemanyaggal? Szakértők szerint éppen ezért nem valószínű, hogy bevetik Afganisztánban, bár jelenleg ez az USA egyik legelterjettebb szárazföldi harci eszköze. A LAV-600 típusú harckocsit még a nyolcvanas években kifejlesztették, használata azonban nem terjedt el, bár mentes az Abrams összes negatív tulajdonságától: könnyű (mindössze húsz tonna), gyorsabb; tűzereje pedig az Abramséval vetekszik. A súlycsökkenést természetesen a páncélzat majdnem teljes mellőzésével érték el, így azonban védtelenné vált a jármű. Ugyanez érvényes a repülőgépekre is. Ma már nem is törekszenek a gyorsaság fokozására, inkább megpróbálják „láthatatlanná” tenni a gépet. Az Öböl-háború után még a repülőgép-anyahajók szerepe is megkérdőjeleződött: a vadászgépek, a bombázók ugyanis már képesek közvetlenül az USA-ból, közbenső leszállás nélkül bárhová eljutni. (aflink)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.