Rossz hír az összeesküvés-elméletek kedvelőinek: úgy tűnik, csaknem 200 év után végleg elvethetjük a Bonaparte Napóleon meggyilkolásával kapcsolatos elképzeléseket.
Napóleonnak gyomorrákja volt
A Nature Clinical Practice Gastroenterology and Hepatology című folyóiratban most megjelent átfogó orvosi tanulmány szerint perdöntő bizonyíték szól az eredeti diagnózis mellett. A mérgezést látszólag alátámasztó adatokat sorra megcáfolják a szerzők.
Az összeesküvés-elmélet támogatói szerint egyes nagy hatalmú emberek – franciák, angolok, esetleg ezek együtt – annyira féltek Napóleon szökésétől és Franciaországba való visszatérésétől, hogy nem átallottak tenni ez ellen. A legelterjedtebb elképzelés szerint az excsászárt lassan megmérgezték a borába vagy az ételébe kevert arzénnal. Napóleon hajának elemzésekor valóban magas arzénszintet találtak a hajszálakban, de az elmélet ellenzői erre azt mondják, hogy esetenként a kor orvosságai, sőt még a hajápoló szerei is tartalmazták ezt a mérgező elemet.
A rejtély megoldásához az új tanulmányban részt vevő nemzetközi csapat felhasználta a legmodernebb orvosi eljárásokat. Elemezték Napóleon orvosainak feljegyzéseit, családjának kórtörténetét, valamint a szemtanúk beszámolóit, amelyek közül néhány csak mostanában került napvilágra.
A kutatók a történelmi adatokban nem találtak semmit, ami arzénmérgezésre utalt volna, például a szívben ilyen esetben megfigyelhető bevérzések. Ellenben meggyőző bizonyítékokat találták a gyomorrákra: gyors súlyvesztés, szemcsés anyaggal teli gyomor, ami a gyomor-bélrendszeri vérzés jelzője, és rábukkantak egy perdöntő bizonyítékra is.
A 19. századi orvosok részleteztek egy nagy károsodást a száműzött gyomrán. Miután összevetették a régi leírásokat 50 ártalmatlan fekély és 50 rosszindulatú gyomordaganat képével, a kutatók megfogalmazták a következtetésüket.
„Nagy szövetszaporulat volt a gyomorkaputól annak kijáratáig” – mondta egy közleményben Robert Genta, a Texasi Egyetem patológus és belgyógyász professzora, a most megjelent cikk vezető szerzője. „Legalább tíz centiméter hosszú lehetett. A méret önmagában is arra utal, hogy a károsodás rosszindulatú daganat volt.”
Genta kijelentette: „Ez az elemzés azt támasztja alá, hogy ha esetleg szabadon engedték volna a császárt, vagy megszökött volna a szigetről, végstádiumú állapota akkor is megakadályozta volna, hogy újra jelentős szerepet játsszon az európai történelem színpadán. Még a mai kezelések mellett is egy éven beül meghalt volna.” (ngo)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.