"Nagyon is reális lehet egy közeljövőbeli Mars-expedíció"

Hilo (Hawaii) |

<p>Egy éven át tartott az a Mars-szimulációs NASA-kutatás a hawaii Mauna Loa lejtőjén, amelynek célja annak kiderítése volt, hogy lehetséges-e a közeljövőben egy Mars-expedíció, sikerül-e vizet nyerni a látszólag száraz talajból, és hogyan tud csapatban együtt dolgozni a kutatásban részt vevő hat szakember.</p>

A kutatók vasárnap hagyták el a Mauna Loa hegyen épített kupolát, amelyben a marsi életet szimulálták. A kutatók csak űrruhában mozdultak ki alkalmanként a bázisukról.

Küszöbön a Mars-expedíció?

Cyprien Verseux, a csapat Franciaországból származó tagja szerint a szimuláció azt bizonyítja, hogy sikeres lehet egy Mars-misszió. "A személyes benyomásom az, hogy nagyon is reális lehet egy közeljövőbeli Mars-expedíció. Úgy vélem, hogy a technológiai és pszichológiai akadályokat le lehet győzni" - húzta alá a szakember.

A német Christiane Heinicke szerint kollégáival képesek voltak vizet nyerni a látszólag száraz talajból egy üvegházszerű építmény révén, amely a Marson is működhet.

A Hawaii Egyetemről érkezett Tristan Bassingthwaighte volt a csapat építészmérnöke. Mint elmondta, az egy éven át tartó projekt olyan kulcsfontosságú kérdésekre segített választ találni, hogy miként kell összeállítani egy Mars-misszió legénységét, hogyan tudnak csapatban együtt dolgozni a résztvevők, és melyek azok az emberi tényezők, amelyek elengedhetetlenek az űrutazás és a kolonizáció során.

[[{"type":"media","view_mode":"media_original","fid":"244879","attributes":{"alt":"","author":"SITA/AP-felvétel","class":"media-image","height":"1080","style":"width: 600px; height: 389px;","title":"A Mars-szimulációs NASA-kutatásban részt vevő kutatók","typeof":"foaf:Image","width":"1666"}}]]

Másra sem vágytak, mint megmártózni az óceánban

A bázis elhagyása után a csapat tagjai másra sem vágytak, mint megmártózni az óceánban és friss élelmiszereket, valamint minden egyéb olyan finomságot magukhoz venni, amelyekre hónapok óta nem volt lehetőségük.

A Hawaii Egyetem vizsgálatát az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) finanszírozta. A mostani volt a második leghosszabb ilyenfajta szimuláció, Oroszországban ugyanis 520 napig éltek hasonlóan izolált környezetben a tudósok.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?