<p>Legutóbbi egyéves tevékenységükért az amerikai csúcsvezetők a megelőző évinél átlagban csak 3 és fél százalékkal kaptak többet, azaz érzékelhették, hogy országukat megcsapta a hitel- és gazdasági válság szele.</p>
Nagy pénz a csúcsvezetőknek
Annyiban is változott a korábbi helyzet, hogy a múlt évben már nem fizettek ki nekik három számjegyű javadalmazási csomagokat, dollármilliókban, ahogy az korábban előfordult. Ezzel együtt valószínűleg nem kellett siránkoznia az Oracle számítástechnikai óriáscég első számú emberének, Larry Ellisonnak, aki egy felmérés szerint 84,6 millió dollárt, mindenki másnál többet vihetett haza vezetői javadalmazásaként.
Bizonyos fokig kivétel a legjobban fizetettek között, ugyanis többen az elit klubban azzal együtt vehettek fel dollártízmilliókat, hogy cégüknél romlottak az eredmények. A 19 milliárd dolláros veszteséget elszenvedett Merrill Lynch befektetési nagybank vezető embere, bizonyos John Thain is 83 milliót kapott „éves fizuként”, a második legjobban fizetett amerikai cégfőnökként. A harmadik helyezett is közel 70 millió dollárral gyarapodott.
A Hay Group vezetőkiválasztó-elemző cég felmérése szerint egyébként a 3,5 százalékos fizetésemelés a legjobban fizetett 200 amerikai csúcsvezető esetében több millió dolláros pluszt jelentett, miközben a javadalmazási csomagban általában jelentősebb tételt képviselői részvényopciós rész értéke a tőzsdei süllyedés okán csak zsugorodhatott. Az ismertetést közlő The Guardian című brit lap felhívja a figyelmet, hogy az Egyesült Államokban a részvényesek általában nem tudják megakadályozni a csúcsvezetői javadalmazások égbe törését, még a vállalatnál jelentkező gondok mellett sem. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.