MUNKAADÓK

Alkalmazotti jogviszony
Definíció: Az alkalmazotti jogviszony abból áll, hogy a munkavállaló és a munkaadó közt létrejött alá- és fölérendelt viszonyban az alkalmazott a munkaadó telephelyén, a munkaadó eszközeivel, annak utasításai alapján, az ő nevében, bérért vagy jutalomért, munkaidőben, a mun

Alkalmazotti jogviszony

Definíció: Az alkalmazotti jogviszony abból áll, hogy a munkavállaló és a munkaadó közt létrejött alá- és fölérendelt viszonyban az alkalmazott a munkaadó telephelyén, a munkaadó eszközeivel, annak utasításai alapján, az ő nevében, bérért vagy jutalomért, munkaidőben, a munkáltató költségeire és annak felelősségére végzi a munkát, mely főként egy adott tevékenység ismétlődéséből áll.

Jelenleg: A törvény nem definiálja az alkalmazotti jogviszonyt, csak a természetes személy és a vállalat közt létrejött individuális munkajogi viszonyt.

A minisztérium javaslata: Nyolc olyan jellemzőjét sorolja fel az alkalmazotti jogviszonynak, amely alapján egy adott tevékenység kizárólag ilyen formában., hagyományos munkaszerződés alapján végezhető.

A kormány által jóváhagyott módosítás: További két pontot belefoglalt, összesen tehát tíz jellemző pontja van az alkalmazotti jogviszonynak. Ha tehát az adott munkavégzés mind a tíz kritériumnak megfelel, akkor azt nem végezhetik majd egyéni vállalkozók, a munkaadónak fel kell vennie őket alkalmazottnak.

Végkielégítés és felmondási idő

Jelenleg: Ha átszervezési okok miatt a munkáltató felmond az alkalmazottnak, az választhat: vagy megkapja a megfelelő végkielégítést és távozik, vagy a felmondási idejét tölti ki.

A minisztérium javaslata: Kapjon végkielégítést az alkalmazott, ugyanakkor tölthesse ki a felmondási idejét is.

A kormány által jóváhagyott módosítás: Az alkalmazott kéthavi végkielégítést kap, ugyanakkor kitöltheti a felmondási idejét is. Ha több mint öt évet dolgozott a vállalatnál, háromhavi végkielégítésre jogosult.

A munkanorma megállapítása

Jelenleg: A munkáltató a munkanormát megtárgyalja a szakszervezetekkel, de nem szükséges megegyezniük, vagyis a munkaadó a szakszervezet beleegyezése nélkül is megvalósíthatja elképzelését.

A minisztérium javaslata: Ha a munkanorma bevezetése és megváltoztatása nincs lefektetve a kollektív szerződésben, a munkaadó ezeket csak a szakszervezet előzetes beleegyezésével teheti meg.

A kormány által jóváhagyott módosítás: A munkáltatónak a norma felállításakor tárgyalnia kell a szakszervezetekkel. Ha nem egyeznek meg, akkor az illetékes munkafelügyelet dönt, megítéli, hogy a norma összhangban van-e a jogszabályokkal.

Munkavégzésről szóló megállapodás

Jelenleg: ilyen egyezséget nem lehet kötni.

A minisztérium javaslata: Vagy elfogadják az ilyen megállapodás intézményét, vagy marad a jelenlegi helyzet.

A kormány által jóváhagyott módosítás: Elfogadná a munkavégzésről szóló megállapodás intézményét. Ilyen megállapodás alapján heti tíz órát lehet dolgozni - előnyös nyugdíjasoknak, diákoknak, mivel nem kell belőle társadalombiztosítási járulékot fizetni. (sán)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?