St. Louis. Máig vitatott kérdés: mi emelte ki az embert a fejlett emlősök közül? Egy kanadai kutató azt állítja, a titok nyitja az előember táplálkozási szokásaiban keresendő.
Mitől okosodtak őseink? ##5#
A kanadai Quebec város Sherwood egyetemén kutató Stephen Cunnane az amerikai antropológiai társaság St. Louis-i éves tanácskozásán új elméletéről tartott előadást. Szerinte ugyanis az emberi agy fejlődését az gyorsította fel, hogy őseink – akik természetesen vizek közelében éltek – nagy arányban fogyasztottak kagylót, békát, madártojást, halakat, hüllőket is. Állítását alátámasztják Kathy Stewarts kanadai régész jelentései. Ő Afrikában a már ősembernek tekinthető homo habilisek lakhelyeinek feltárásakor meglehetősen sok helyütt akadt halcsontokra, szálkákra, halak fogyasztására utaló jelekre. Azon a vidéken él a törpeharcsa (pontosabban közeli rokona, a csíkos farkashal), amelynek testében egész évben, az ikrarakás idején pedig különösen dús a zsírtartalom, és sok az agy fejlődéséhez nélkülözhetetlen jód is.
A halakban megtalálható telítetlen zsírsavak fontosak az agy fejlődéséhez, mert energiaforrásként táplálják a növekedésével arányosan mind energiaigényesebb agyat. Amely testünk súlyából csak két százalékkal részesedik, működése azonban energiánk egyötödét igényli, csecsemők esetében pedig annak háromnegyedét. Az újszülöttek testsúlyának 14 százalékát teszi ki a zsír, amit a szervezet aztán energiává alakítva használ a működéséhez.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.