<p>A világon minden harmadik nő esett már családon belüli erőszak áldozatául - olvasható az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tanulmánysorozatának egyik írásában, amelyet pénteken tettek közzé a The Lancet című tekintélyes brit orvosi folyóiratban.</p>
Minden harmadik nő átélte már családon belüli erőszakot
Annak ellenére, hogy a világszervezet az utóbbi években kiemelt figyelmet szentelt a fiatal lányokat és nőket érő erőszak elleni küzdelemnek, az továbbra is "elfogadhatatlan" mértékű, és a leküzdésére tett erőfeszítések elégtelennek bizonyulnak - vélte a WHO szakértője.
Az ENSZ adatai szerint világszerte 100-140 millió fiatal lány és asszony esett át genitális csonkításon, mintegy 70 milliónak még 18 éves kora előtt - gyakran akarata ellenére - férjhez kellett mennie, és a világon élő nők hét százaléka válhat élete során nemi erőszak áldozatává.
A WHO tanulmánya arra mutatott rá, hogy a konfliktusok és a humanitárius katasztrófák felerősítik a nők elleni erőszakot, amely drámai következményekkel jár az áldozatok mentális és fizikai egészségére. Az ENSZ az egyes országokat és donorokat arra kérte, hogy több forrást biztosítsanak a nőkkel szembeni hátrányos megkülönböztetés csökkentésére, mivel az erőszak e válfaja nem csupán társadalmi és bűnügyi probléma, hanem közegészségügyi kérdés is.
Charlotte Watts, a londoni Higiéniai és Trópusi Betegségek Intézetének professzora úgy vélte, a nők elleni erőszakot nem lehet varázsütésre megszüntetni, vannak azonban bizonyítékok arra vonatkozóan, hogy a társadalom mentalitásának és a nőkkel szembeni viselkedésnek a változását kevesebb mint egy generációnyi idő alatt el lehet érni.
A tanulmány azt javasolja a politikai döntéshozóknak, egészségügyi szakembereknek és nemzetközi adományozóknak, hogy öt területen fokozzák erőfeszítéseiket. Egyrészt több forrást kellene bevetni a nők elleni erőszak leküzdésére, másrészt a jogi vagy intézményi akadályok lebontásával lehetővé kellene tenni a nemek közötti egyenlőséget. A világszervezet szerint ugyancsak szükség lenne az erőszakmentes viselkedés pártolására, az áldozatok megbélyegzésének megakadályozására és a megfelelő oktatásra.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.