Minden, amit a gyesről tudnunk kell

A gyermekgondozási szabadság a gyermek három éves koráig tart, beteg gyermek esetében hat éves koráig. A gyermekgondozási segély jelenlegi összege 4440 Sk. Jogosult rá az a szülő, aki gondoskodik a gyermekről annak hároméves (hatéves) koráig.

A gyermekgondozási szabadság a gyermek három éves koráig tart, beteg gyermek esetében hat éves koráig. A gyermekgondozási segély jelenlegi összege 4440 Sk. Jogosult rá az a szülő, aki gondoskodik a gyermekről annak hároméves (hatéves) koráig. Ha a szülő ez idő alatt kereső tevékenységet folytat, akkor is jár a gyes, viszont ha gyermekét állami támogatású intézménybe adja annak hároméves kora előtt, a szülő nem jogosult a gyermekgondozási segélyre. A gyest ugyancsak kérvényezni kell, még az anyasági szabadság lejárta előtt, a járási munka- és szociálisügyi hivatalban.

A munka-, szociális-, és családügyi minisztérium által előre jelzett törvénymódosítások közül a legnagyobb változás épp a gyermekgondozási segélyről szóló törvényt érinti. Az új törvény az eredeti elképzelések szerint már most júliustól érvénybe lépett volna, de ez kitolódik a jövő év januárjára. „Idén szeptembertől is emelkedik a gyes, konkrét összeget azonban még nem tudni, mivel az emelés mértéke függ a létminimum nagyságától. Ez júliustól változik, viszont még nem tudjuk, mennyi lesz” – nyilatkozta lapunknak Alexandra Gogová szóvivő. A gyermekgondozási segélyről szóló készülő törvényjavaslat szerint változna a gyes meghatározása is. Három különböző összeget akarnak bevezetni. A legmagasabb összeget kapná az a szülő, aki személyesen, otthon neveli gyermekét, tehát nem dolgozik, és nem bízza gyermekét más személyre. Továbbra is jár majd a támogatás azoknak, akik munka vagy tanulás mellett nevelik három évesnél fiatalabb gyermeküket. Ennek összegét azonban nem emelné a minisztérium, maradna az idén szeptembertől érvényes szinten. A jelenlegi gyakorlattal ellentétben a jövő januártól azok is jogosultak lennének a gyesre, akiknek gyermeke az állam által támogatott intézménybe, például óvodába vagy bölcsődébe jár. Ezek a szülők azonban jóval kisebb összeget kapnának, a tárca mindössze 1000 koronát javasol havonta.

A kormány programnyilatkozata értelmében a gyest 2010-ig olyan mértékben növelik, hogy az legalább minimális szinten pótolja a gyermekkel otthon maradó szülő kiesett keresetét. A munkáltató csak az anyasági szabadság (28 illetve 37 hét) idején köteles fenntartani a gyesre ment nő helyét, később azonban már nem, tehát könnyen előfordulhat, hogy miután a nő három év után visszatérne állásába, a helyét már betöltötték. Számolni kell azzal is, hogy a három év letelte után a nő munkanélküli segélyre sem lesz jogosult, ha nem fizette a gyes alatt is a munkanélküli biztosítást. A törvény szerint ugyanis munkanélküli támogatást az kaphat, akinek a nyilvántartásba vételét megelőző 4 évben legalább 3 évig volt munkanélküli biztosítása. Legalább 1095 nap biztosított jogviszonyt kell felmutatni, ami lehet akár önkéntes, akár munkaviszonyból adódó kötelező munkanélküli biztosítás. (sán)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?