Milyen gépet vigyünk a nyaralásra?

Már pár ezer koronáért is megvásárolhatók, a képek jó minőségű, digitális formában készülnek, a korszerű technológiával éles, nagy felbontású felvételeket készíthetnek anélkül, hogy profi fotósok lennének. Egyebek mellett ezért is olyan közkedveltek a digitális fényképezőgépek, amelyek iránt főleg a nyári szezon előtt hatalmas az érdeklődés.

A piacon számtalan minőségi kategóriájú modell közül lehet válogatni – a legegyszerűbbektől a haladó gépeken át egészen az olyan fényképezőgépekig, amelyek minőségükben és tulajdonságaikban már elérik a profi készülékek szintjét. Valóban van miből válogatni, a kérdés már csak az, milyen szempontokat vegyünk figyelembe.

Azoknak, akik digitális fényképezőgépet akarnak venni, az esetek többségében a készülék ára a legfontosabb szempont. Míg néhány évvel ezelőtt az ilyen fényképezőgépeket csak a gazdagabbak vásárolhatták meg, ma már szinte minden család visz magával egyet a nyaralásra. Azáltal, hogy a készülékek egyre olcsóbbak lettek, az egyes gyártók komoly harcba kezdtek a lehető legtöbb vásárló megszerzéséért.

Nem az ár a legfontosabb

Az emberek egyetlen igénye, hogy a géppel szép képeket készítsenek. Válogatáskor viszont a gép árán kívül több szempontot is figyelembe kell venni. Például a fényképezőgép megapixelben megadott felbontását és zoom-teljesítményét is. Ez a két mutató a digitális kompakt fényképezőgépek esetében tulajdonképpen elegendő is lehet az igényeiknek megfelelő modell kiválasztásához, mégis érdemes körültekintően eljárni.

A fényképezőgép képérzékelőjének felbontása azért is lényeges szempont, mert 2 megapixel (azaz nagyjából 1600 x 1200 pixeles képméret) alatt nem valószínű, hogy elfogadható minőségű papírnyomatokon láthatjuk viszont digitális képeinket.

A ma kapható gépek többsége viszont ennél már jóval nagyobb felbontással rendelkezik. Emellett általános vélekedés, hogy a nagyobb felbontás részletgazdagabb fotók készítését teszi lehetővé. Ez azonban csak elméletben van így, ugyanis a gyakorlatban számos más tényező is befolyásolja a kép minőséget.

A választásnál gazdaságossági szempontokat is értékelni kell. Vegyük tekintetbe, hogy az igényeink a kamera megvásárlása után rohamosan nőni fognak. Ez általános tapasztalat. Sokan vásárolnak olcsó gépet, majd rövid időn belül úgymond „kinövik” a gép lehetőségeit, és másikat vásárolnak. Összesen tehát többet költenek, mintha mindjárt a drágábbat vásárolták volna meg.

Végezzenek piackutatást

Általánosságban nem lehet bölcs tanácsot adni a gépvásárláshoz, mindenkinek saját magának kell mérlegelnie igényeit, anyagi lehetőségeit. Egy aranyszabály viszont érvényes: vásárlás előtt mindig tájékozódjanak, alaposan vizsgálják meg a piacon kapható gépeket, még véletlenül se vegyék meg az első boltban az első fényképezőgépet, amely megnyeri tetszésüket. Természetesen csak szaküzletben vásároljanak, mindig jobb tovább válogatni, mint később új gépet venni miután kiderül, hogy a megvásárolt nem felel meg igényeiknek.

A világhálón és a szaklapokban számtalan útmutatót kínálnak előzetes tájékozódáshoz. Több mértékadó forrást nézzünk meg. Nem szabad bedőlni a reklámoknak, ugyan úgy erős fenntartással kell fogadni az egyes vitafórumokon elhangzó szakértői véleményeket.

Ha már kiválasztottak egy gépet, akkor menjenek el az üzletbe és próbálják ki. Olyan kereskedőnél ne vásároljanak, aki nem engedi, hogy a gépet az üzletben vagy az utcán kipróbálják. Nagyon sok szaküzletben már lehetőség van arra, hogy egy-két napra hazavigyék a gépet, és kipróbálják. Ehhez rögtön vegyenek egy nagyobb memóriakártyát, később úgyis szükség lesz rá. Az elkészült képeket jó minőségű számítógép-monitoron vizsgálják meg, ugyanis a beépített monitor alkalmatlan a kép színeinek és optikai sajátosságainak megítélésére. A gépet akár másnap is megvásárolhatják, ha elégedettek a próbával.

Milyen kompakt digitális gépek közül válogathatunk?

Digitális tükörreflexes

5000 koronánál nem kerül többe. Egyszerű elemekkel tölthető, 5 megapixeles, háromszoros optikai zoom-ot tartalmaz. Automata, előre betáplált funkciók segítik a fényképezést. Ezekből a modellekből gyakran hiányzik a kereső, ezt beépített monitorral szokták helyettesíteni.

Típus: Olympus FE130 Ár: 3 990.- Sk

Kreatív fényképezőgép

Rendszerint a többi gépnél drágábbak, a jó fényképezési tulajdonságokon kívül elsősorban a gépek külseje az, amiért a gyártók szerint érdemes megvenni ezeket a fényképezőket. Általában vékonyak, különböző színűek és fémből vannak. Kompakt kivitelezésükből kifolyólag viszont némi gond merülhet fel használatukkal.

Típus: Sony T100 Ár: 14 049,- Sk

Csúcskategóriás modell

Ez azoknak szól, akik komolyabban is akarnak foglalkozni a fényképezéssel, és nem elég nekik a „belenézek és kattintok” funkció. Ilyen gépekbe sokkal több funkciót tápláltak annál, mint ami az egyszerű modellekben van, a felhasználónak már némi tapasztalatra is szüksége van ahhoz, hogy kezelhesse ezeket.

Típus: Panasonic TZ3 Ár: 11 549,- Sk

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?