<p>Paprika. Méregerős vagy erős méreg? Mindkettő és egyik sem. Sokkal inkább táplálkozásunk egyik izletes és fontos eleme.</p>
Milyen a jó paprika? (videó)
Nyáron sok zöldséget, paprikát, paradicsomt eszünk, abban a meggyőződésben, hogy egészséges élelmiszerekkel van dolgunk. Ugyanakkor egyre többször halljuk, hogy a közkedvelt paprika egészségünkre ártalmas mennyiségben tartalmazhat növényvédőszer-maradékot. Mi is hát az igazság? Vizsgáljuk meg kicsit közelebbről ezt a zöldséget. Hazánkban a paprikát jellegzetesen magyar növénynek tartjuk, ám őshazája Mexikó. Európába Kolumbusz orvosa, Diego Alvarez Chanca hozta 1494-ben. Magyarországon valószínűleg Széchy Mária Wesselényi Ferenc gróf felesége honosította meg.
Mára az egyik legfontosabb zöldségünk. Ehetjük nyersen vagy őrölve, édesen és csípősen. A nyár elmaradhatatlan étele, a lecsó egyik alapanyaga. A paprika legfontosabb alkotórésze a C-vitamin, amelybõl 150-250 mg mennyiség található száz gramm paprikában. Szent-Györgyi Albert a hagyomány szerint nem szerette a paprikát, világhírnevét mégis neki köszönhette. Felesége rendszeresen csomagolt számára paprikát a tízóraihoz, amit a tudós nem mert kidobni, inkább vizsgálni kezdte - a legenda szerint így fedezte fel a C -vitamint, amiért 1937-ben Nobel-díjat kapott. Egy közelmúltban végzett vizsgálat azonban nem túl biztató eredménnyel végződött. 16 paprikamintából 10-ben találtak szermaradékot. Az adat ijesztőnek tűnik, így megkérdeztük Süth Miklós szakállamtitkárt mik az eddigi tapasztalatok, gond nélkül fogyaszthatunk-e paprikát.
A szöveg és a videó forrása a freepress.hu
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.