Mielőtt kialakulna a hipertermia

Nyári napokon nem csak a napsugarak okozhatnak gondot, hanem maga a forróság is próbára teszi szervezetünk alkalmazkodó képességét. A magas hőmérséklet, a változó páratartalom miatt jobban kell ügyelnünk arra, hogy mennyit iszunk és hogyan öltözködünk.

Nyári napokon nem csak a napsugarak okozhatnak gondot, hanem maga a forróság is próbára teszi szervezetünk alkalmazkodó képességét. A magas hőmérséklet, a változó páratartalom miatt jobban kell ügyelnünk arra, hogy mennyit iszunk és hogyan öltözködünk. Különösen akkor, ha olyan országba utazunk, ahol a nyári hőmérséklet és a levegő páratartalma meghaladja az itthon megszokottat. Nem árt tudni, hogy egyes egyenlítői országokban már attól másodfokú égési sérüléseket szerezhetünk, ha déltájban kimegyünk a napra. A meleg okozta kiütések piros foltok formájában jelennek meg az érzékeny bőrön. Főként a test azon területein, melyek nem szellőznek megfelelően, például a hónalj és az ágyék körüli részeken. Veszélyeztetett továbbá minden olyan bőrfelület, amely a ruhával huzamosabb ideig súrlódik.

A meleg hatására megnő az izzadással járó folyadékvesztés, ezért fáradság, kimerültség, a vérnyomás csökkenése, esetleg ájulás is előfordulhat. A hipertermia – túlmelegedés – jellemző tünetei a szédülés, hányinger, szapora pulzus és fejfájás. Ilyen esetben a beteget azonnal hűvös helyre kell vinni és sok folyadékot kell vele itatni. Ha nem kezelik időben, a hipertermia hőgutát is okozhat, ez a hipertermia extrém formája. Ilyenkor a test hőmérséklete 40 fokra vagy e fölé emelkedik. Nagyon súlyos állapot, halálhoz is vezethet. A hőguta hosszantartó, igen nagy meleg hatására kialakuló, életveszélyes állapot, amikor a beteg képtelen megfelelő mértékben verítékezni ahhoz, hogy testhőmérséklete csökkenjen. Tünetei a zavart, irracionális viselkedés. A pulzusszám hirtelen megemelkedik, a légzés felgyorsul, légszomj, görcsrohamok és eszméletvesztés is lehetséges. Ebben az esetben is minél hamarabb le kell hűteni a beteget: vegyék le a ruháját, állítsák víz alá, bugyolálják hideg vizes ruhába, amíg megérkezik az orvosi segítség. Ha tud inni, akkor adjanak neki vizet. (i-t)

A túlmelegedést fokozó tényezők:

Éjjel-nappal folyamatos hőhatás

A jó erőnlét hiánya vagy elhízás

Túlzott alkoholfogyasztás

Megerőltető mozgás (fölös belső hőt termel)

A túlöltözöttség

Gyógyszerek, köztük megfázás elleniek vagy vizelethajtók

A folyadék hiánya

Aranyszabály, hogy leginkább a szőkék és a vörösek vannak kitéve a leégésnek. Viseljenek sapkát és napszemüveget.

(Forrás: i-t)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?