A testi halál nem egy hirtelen jelenség, hisz nem minden szerv áll le egyszerre. De akkor mi történik az emberi testben, miután a szív és az agy leáll?
Mi történik az emberi testtel a halál után?
Amíg a test él, a sejtekben több millió biokémiai reakció zajlik, amelyek biztosítják a szervek működését. Amint a vérkeringés megszakad (természetes halál esetében szívleállással), a szervek nem kapnak több oxigént, és sejtjeik aktivitása fokozatosan csökken, ami a leálláshoz vezet. Nem minden szerv hal meg egyszerre – ez teszi lehetővé a szervátültetést akkor is, ha a donor már halott. A folyamat, amelynek során a test lebomlik, hónapokig vagy akár évekig is eltarthat.
A test kihűlik
Életünk során az emberi test normális testhőmérséklete nagyjából 36 és 37,8 °C között van, aktivitástól függően. A halál után a testhőmérséklet fokozatosan kiegyenlítődik azzal a környezettel, amelyben a test tartózkodik.
"Ez a lehűlés időbe telik: a test átlagosan 1 °C-ot veszít óránként" – pontosítja Dr. Michel Sapanet, a francia patológus.
Foltok jelennek meg a test alsó részén
Amikor az anyagcsere leáll, az erek fokozatosan átjárhatóvá válnak.
"A már nem keringő vér a gravitáció hatására elkezd felhalmozódni a test alsó részén. A vörösvértestek felhalmozódnak, a hemoglobin pedig kiszivárog az erekből" – magyarázza Dr. Sapanet.
Ez a jelenség okozza a bordó foltokat, amelyek a halál után egy-két órával kezdenek megjelenni.
A test megmerevedik
Mivel az anyagcsere már nem működik, a test megmerevedik, és az izomrostok a savasság hatására önkéntelenül összehúzódnak
A hason zöld folt jelenik meg
A halál beállta utáni 24-48 óra közt zöld folt alakul ki a hason, nagyjából a vakbél helyén. Ez a zöld folt a rothadás egyik első látható jele.
"Ezt az ürülékből származó, pigmentek vándorlása okozza" – magyarázza Dr. Sapanet.
A has felfúvódik, az erek elsötétülnek
A szervezetben természetesen jelen lévő baktériumok gázokat termelnek, ami miatt a has felpuffad.
"Ez a jelenség felkavarja az erekben pangó vért. A test felszíni vénái sötétté válnak" – mondta a szakértő.
Kellemetlen szag jelenik meg
Kezdődik a rothadás folyamata. A testben élő baktériumok először az emésztőrendszerbe hatolnak be, majd a májba, a lépbe, a szívbe, az agyba, és így tovább. Ezután a test bomlásával kapcsolatos kémiai reakciók következnek be.
"A bőr fokozatosan zöldessé, majd feketévé válik, és a test nagyon kellemetlen szagokat áraszt. Egy nagyobb zsírtömeggel rendelkező személynél a zsír elfolyósodik, és a bőr felszínén nagy, cseppfolyósodott zsírral teli buborékok jelennek meg" – írja az igazságügyi orvosszakértő.
A legyek petéket raknak a testre
Ha a holttest nincs tökéletesen zárt helyen, a legyek petéket raknak rá, amint a hőmérséklete lecsökken.
"Ezek a legyek általában a nyílások közelében és a nedvesebb helyeken rakják le a tojásaikat. A fokozatosan kifejlődő férgek behatolnak a bőrbe, majd a húsból táplálkoznak" – folytatja.
A test fokozatosan kiszárad
A rothadás tovább folytatódik. Az összes hús lebomlik, vagy a férgek fogyasztják el. A rothadó maradványok a nyílásokon (az orron, a szájon vagy a végbélnyíláson) keresztül szivárognak ki, és a test kiszárad. A folyamat sebessége a környezet hőmérsékletétől és a test méretétől függ. Nyár közepén a teljes bomlás egy hónap alatt végbemehet.
"Ha a holttest koporsóban van, általában ugyanezek a folyamatok zajlanak le, de a bomlási folyamat sokkal tovább tart, néha több évig" – teszi hozzá Dr. Sapanet.
A szőr már nem nő tovább
"Rögtön eloszlatjuk a mítoszt: nem, a szőr nem nő a halál után. Még ha úgy tűnik, ez betudható annak, hogy a bőr kiszárad és összezsugorodik, így a szőrszálak hosszabbnak tűnnek."
A haj akkor hullik ki, amikor a fejbőr elrohad. A körmök sokkal lassabban rothadnak, mert elszarusodnak, és ettől erősebbek lesznek.
A csontváz lebomlik
A bomlási folyamat végén már csak a csontváz és a szalagok maradnak meg. A szalagok kiszáradnak és összezsugorodnak, a csontváz pedig az ízületeknél szétesik. Először az ujjak és a lábujjak válnak szét, majd a nagyobb csontok is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.