Méregdrága számlahegyek

Az áramszolgáltatók, a gázművek, a telefontársaságok, a hőszolgáltatók és sok egyéb társaság havonta számlák garmadájával tömi meg a postaládánkat. Milyen fizetési módot válasszunk, hogy a lehető legolcsóbban ússzuk meg? Erre keressük a választ.

Ma már ugyan sok háztartásban több számla is az interneten keresztül érkezik, mindez azonban nem változtat azon, hogy a számlát ki kell fizetnünk. Mindeközben egyáltalán nem mindegy, hogy a bankszámlánkról vonják-e le az összeget, vagy havonta beállunk a postán kígyózó sorokba. Az esetek többségében az átutalásért ugyan csak pár koronát vonnak le, a fizetési mód átgondolt kiválasztásával azonban évente akár több száz koronát is megtakaríthatunk.

Drága sorbanállás

Ha nem irtózunk a tömegtől, a legegyszerűbb megoldásnak az tűnhet, ha a számlát a postán fizetjük ki. Tudnunk kellene azonban, hogy a Szlovák Posta az átutalt összeg nagyságától függően számláz. Ha a csekken ezer koronánál kisebb összeg szerepel, a díj 8 korona. Ha ezernél több, ám ötezertől alacsonyabb összeget szeretnénk átutalni, a díj már 13 korona.

A bankoknál egészen más a helyzet. Pénzintézeteink nem az összeg nagyságát veszik alapul az átutalásnál, hanem a fizetés módját. Mivel a bankok nem nézik jó szemmel, ha az alkalmazottaikat feleslegesen zaklatjuk, a legolcsóbb megoldásoknak azok számítanak, amelyekhez nem kell felkeresnünk a bankfiókot. Pénztárcánk számára épp ezért a legkíméletesebb módszernek az számít, ha a számlát interneten keresztül fizetjük ki. Ha ehhez megfelelő számlacsomagot választunk, az átutalást ingyen megúszhatjuk.

Az olyan számlák esetében, amelyeket havonta kell fizetnünk a legjobb megoldás az lehet, ha felhatalmazzuk a bankot a rendszeres átutalásra. Az inkasszó tehát olyan fizetési mód, amelyet az összegre jogosult számlatulajdonos kezdeményez saját bankjánál. Létezik azonnali és határidős megbízás. A pénzintézetek többségénél ilyen esetekben 3–5 korona közötti összeget számláznak egy-egy átutalásért. Néhány bank egyes számlacsomagjainál azonban ezért nem kérnek egy fillért sem, párnál pedig a 10 koronát is meghaladhatja egy-egy átutalás díja. Az inkasszós fizetési módot azonban nem minden esetben vehetjük igénybe. A gyerekek iskolai étkeztetéséért fizetett összeg esetében például az iskolák megkövetelik, hogy a pénzt postai utalványon fizessük be, hogy az ellenőrző szelvénnyel igazolhassuk az átutalást. Gyerekeink étkeztetésénél így évente csak az átutalásokra 80 koronát vagyunk kénytelenek kifizetni.

Ha nincs internetünk, ám haladni szeretnénk a korral, az átutalást telefonon keresztül is elintézhetjük. Ezért a bankok többsége nem kér külön díjat, két nagyobb pénzintézetben, a Szlovák Takarékpénztárban és a Tatra bankánál azonban még az sem ment meg a fizetéstől, ha számlacsomagunk van náluk. Az előbbinél a telefonos átutalás díja 3, az utóbbinál 12 korona.

Ha irtózunk a modern műszaki megoldásoktól, személyesen is ellátogathatunk a bankunkba, hogy kifizessük a számlánkat. A telefon- vagy energiaszolgáltatók által elküldött csekk az átutaláshoz szükséges összes adatot tartalmazza, így nem kell külön bankszelvényt kitöltenünk. Tudnunk kellene azonban, hogy a személyes ügyintézés számít a legdrágábbnak. A bankok többsége 12 koronát kér az átutalásért, ha ezt a bankfiókban intézzük. Néhány banki számlacsomag azonban az ügyfelek számára ebben az esetben is ingyenes átutalást tesz lehetővé.

Megéri számolni

Ha havonta csak egy számlát fizetnénk közvetlenül a bankfiókban, akkor ez évente 144 koronánkba kerülne, amit megspórolhatunk, ha például interneten keresztül végezzük az átutalást. Ha ugyanezt a csekket a postán fizetnénk, ezer koronánál kisebb összegnél évente 96 koronát, ezer koronánál nagyobb összeg esetében pedig 156 koronát fizetnénk az átutalásért. Vagyis ha személyesen szeretnénk fizetni, egy alacsonyabb összegre szóló csekk esetében olcsóbb megoldásnak számít a posta. Ezer koronánál nagyobb összegnél azonban érdemesebb a bankunkban fizetni. Ez utóbbi esetben minden egyes számlán legalább egy koronát takarítunk meg, a Postabanknál pedig nyolcat. A Postabank ügyfelei a postán is olcsóbban fizethetik ki a csekküket, ha igénybe veszik a bankkártyájukat.

Ha nincs internet-hozzáférésünk, a számlánkat a bankautomatán keresztül is kifizethetjük. Ez is olcsóbb ugyanis annál, mint ha személyesen keresnénk fel a bankot. Mindehhez elegendő, ha a bankkártyánkat behelyezzük bankunk automatájába, az automata menüjében pedig kiválasztjuk a megfelelő tranzakciót. A bankautomatás fizetést azonban nem minden pénzintézet teszi lehetővé.

Virtuális fizetés

Mi kell ahhoz, hogy a legolcsóbb megoldást válasszuk, vagyis hogy interneten keresztül fizessük a számláinkat? Először is a bankunknál meg kell rendelnünk az ezt lehetővé tevő szolgáltatáscsomagot, amiért aztán havonta fizetnünk kell. Ezekben megszabják, hogy havonta hány számlát fizethetünk ingyenesen. Ha ezt túllépjük, akkor minden további számláért már külön díjat számítanak fel. Ebből a szempontból az olyan szolgálatatáscsomagok számítanak a legjobb megoldásnak, mint például az Általános Hitelbank Flexiszámlája, amelynél az ügyfél szabhatja meg, hogy havonta hány átutalást tartalmazzon a számlája, és a csomagért ez alapján fizet.

Az egyes bankok között jelentős eltérések vannak azon ügyfelek számát tekintve, akik interneten intézik az átutalásaikat. Míg például a Szlovák Takarékpénztárnál a fizetési felszólítások egynegyedének tesznek eleget ilyen módon, a Dexiánál ez az arány csak 7 százalék. Folyamatosan csökken azonban az ügyfelek által személyesen a bankfióknál intézett átutalások száma. Az Általános Hitelbank adatai szerint, míg 2005-ben egy internetes fizetésre 2,5 személyes átutalás jutott, az elmúlt évre ez 1,5-re csökkent. (mi, t, p)

POSTAI ILLETÉKEK

Csekk Illeték

1000 Sk-ig 8 Sk/db.

1000–5000 Sk 13 Sk/db.

10 000 Sk-ig 19 Sk/db.

Minden további 10 000 Sk után 12 Sk/db.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?