Lorna Gail Woods, a Clotildán szállított Charlie Lewis leszármazottjának családfája. Lewis egyike volt az Alabamába eladott utolsó rabszolgáknak.
Megtalálták az utolsó ismert rabszolgaszállító hajó roncsát
Az alabamai Mobile folyó fenekén megtalálták az utolsó ismert, Clotilda nevű rabszolgaszállító hajó roncsait. A csaknem 160 éve elsüllyedt hajó Afrikából szállított rabszolgákat Amerikába.
Az Alabamai Történeti Bizottság (AHC) közleménye szerint a hajó maradványainak felkutatása egy évig tartott. A tudományos munkában a Search Inc. tengerirégész-csoport és a Smithsonian Afrikai–Amerikai Történeti és Kulturális Nemzeti Múzeum is részt vett.
A Clotilda volt a történeti kutatások szerint az utolsó hajó, amely Afrikából elrabolt embereket szállított Amerikába. Mivel az amerikai kongresszus 1807-ben betiltotta a rabszolgák behozatalát, a hajó titokban szállított.
1860-ban a Clotilda 110 férfit, nőt és gyermeket szállított Afrikából Alabamába egy 2007-ben megjelent történeti munka alapján, amely a rabszolga-kereskedők és a rabszolgák utódainak elbeszéléseit dolgozta fel.
Az Alabamába szállított rabszolgák egy része rabszolga-kereskedőkhöz került, de többségük Mobile-ban maradt. A polgárháború után utódaik alapították meg Mobile környékén saját városukat, a még ma is létező Afrikatownt. Közülük sokan visszatértek volna Afrikába, de nem volt pénzük az útra.
„Most elmesélhetjük a történetüket”– mondta Lorna Gail Woods, az egyik rabszolga leszármazottja a Smithsonian magazinjának. Eddig ugyanis a bizonyítékok hiányában sokan kétségbe vonták a Clotilda körüli eseményeket.
A hajót a kutatások szerint 1860-ban szándékosan süllyesztették el, hogy eltüntessék a rabszolgaszállítás bizonyítékait.
Három évvel később, a polgárháború kellős közepén Abraham Lincoln elnök aláírta az emancipációs kiáltványt, amely véget vetett a rabszolgaságnak az Egyesült Államokban. Frederick Hiebert, az amerikai Nemzeti Földrajzi Társaság régésze a National Geographic folyóiratban közölt felfedezés jelentőségét kiemelve hangsúlyozta, hogy a hajó megtalálása az amerikai történelem számos fejezetét új fénybe állítja. (MTI, ORF)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.