Megtalálták a pusztító 1964-es alaszkai szökőár kiváltó okát

<p>A természet fél évszázados rejtélyét fejtették meg az Egyesült Államok Földtani Intézetének (USGS) kutatói: megtalálták a pusztító 1964-es alaszkai szökőár kiváltó okát.</p>

Egy vízfelszín alatt 350 méterre zajló földcsuszamlás keltette azokat a gyilkos hullámokat, amelyek a Prince William-öbölbeli Chenega falut lerombolták, 75 lakosából 23 halálát okozták.

    A település lakóinak nem sok idejük maradt arra, hogy magasabban fekvő területre meneküljenek. Négy és fél percen keresztül rázta Alaszkát a Richter-skála szerinti 9,2 erősségű földrengés, amelynek epicentruma a falutól mintegy száz kilométerre volt. Négy perccel később csapott le a halálos szökőár Chenegára.
    A mérések kezdete óta a világon a második legnagyobb erejű földrengés kilenc ember halálát okozta Alaszka legnagyobb városában, Anchorage-ban, sokan a szökőárak hullámaiban lelték halálukat. A hatalmas földrengés szőnyegként gyűrte meg az óceáni talajt, a Csendes-óceánon végigfutó cunamit okozva.
    George Plafker, a USGS geológusa, a nagy földrengés egyik első kutatója az intézet közleményében azt írta: a szakértők arra gyanakodtak, hogy a szökőár egy tenger alatti földcsuszamlás számlájára írható, ám nem voltak megfelelő adataik, amelyek alapján meghatározhatták volna a földcsuszamlás forrásának helyét és méretét.
    A Danny Brothers geofizikus vezette kutatócsoport hangradarral és talajradarral feltérképezte a közeli Dangerous Passage fjord víz alatti földcsuszamlásait. Így kapták meg az üledékrétegek keresztmetszeti képét, amely feltárta kialakulásuk történetét.
    A kutatók három medencét találtak, amelyek mintegy 25 kilométer hosszan húzódnak, és egymáshoz képest egyre mélyülnek. Oldaluk meredek, gleccserek vájták ki őket, amikor alacsonyabb volt a tenger szintje.
    A medencék olyanok, mint edények sorozata, amelyeket különböző magasságban elhelyezkedő polcokra tettek - magyarázta Brothers.
    Ahogy a gleccserek visszahúzódtak, folyami üledék töltötte fel a tenger alatti medencéket. A földrengés a második medencét "borította ki".
    "Amikor a földrengés megmozdította, a közbülső, üledékkel feltöltött, ezért instabil medence borulása váltotta ki a szökőárat" - magyarázta a kutatás vezetője.
    A labilis üledékréteg a meredek lejtőn át óriási földcsuszamlást okozva a harmadik medencébe zúdult. Ez az "üledéklavina" okozta azt a vízhullámot, amely Chenegát a földdel tette egyenlővé - mondta Brothers.
    Az 1964-es földrengés és az azt követő szökőárak szerepet játszottak az Országos Szökőárjelző Központ létrehozásában, amelyet az amerikai Országos Óceán- és Légkörkutató Intézet (NOAA) működtet. A központ percekkel egy földrengés észlelése után figyelmezteti a nyugati part és Hawaii lakóit, hogy hatalmas hullám tart feléjük.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?