A kontinens leggazdagabbjainak tíz százaléka a teljes vagyon 67 százalékát birtokolja, míg a szegények mindössze 1,2 százalékot.
Meglepő helyen végzett Szlovákia egy vagyoni egyenlőtlenségeket vizsgáló listán
A szakértők szerint mind az adórendszerek, mind a lakástulajdon jelentős szerepet játszik a gazdagok és szegények közötti vagyoni különbségben.
Az Euronews rámutat, hogy a vagyoni egyenlőtlenségek az egész világon megfigyelhetőek, és ez alól Európa sem kivétel. Ez derül ki a Credit Suisse és a UBS által készített Global Wealth Report 2023 című jelentésből, és a vagyon egyenlőtlen eloszlásának mértéke országonként nagyon eltérő.
A vizsgált 36 európai ország között a vagyoni egyenlőtlenség 2022-ben a szlovákiai 50,8-as pontszámtól a svédországi 87,4-ig terjedt. Hazánk az utolsó helyen végzett, ami azt jelenti, hogy a vizsgált mintán belül nálunk a legegyenletesebb a vagyoneloszlás, Svédország pedig a legrosszabb helyen végzett.
Izland kivételével a vagyoni egyenlőtlenségek a skandináv országokban viszonylag magasak voltak. Svédország mellett Finnország, Dánia és Norvégia is rosszul szerepelt.
Az EU gazdasági hatalmai közül Németországban volt a legmagasabb a vagyoni egyenlőtlenség (77,2), ezt követte Franciaország (70,3), Spanyolország (68,3) és Olaszország (67,8). Az Egyesült Királyság – volt EU-tag –, amely még mindig Európa egyik gazdaságilag erős országának számít, 70,2 pontszámot ért el.
A legalacsonyabb vagyoni egyenlőtlenséggel rendelkező Szlovákiát Belgium (59,6), Málta (60,9) és Szlovénia (64,4) követte.
(Trend)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.