Dušan Kováč történészt, a SZTA Történettudományi Intézetének igazgatóját
Miként ítéli meg a jelenlegi szlovák történetírás 1939.
MEGKÉRDEZTÜK
Dušan Kováč történészt, a SZTA Történettudományi Intézetének igazgatóját
Miként ítéli meg a jelenlegi szlovák történetírás 1939. március 14-ét?
A hazai történetírásnak a legkisebb kétségei sincsenek afelől, hogy a szlovák állam nem a szlovákok önrendelkezési joga vagy kívánsága alapján, hanem Hitler nyomásgyakorlása következtében jött létre. Hitlernek azért volt szüksége erre az államra, hogy – ahogyan ezt március 15-én meg is tette – megszállhassa és a birodalmába illeszthesse Cseh- és Morvaországot. A szlovák ľudákok csak az ő eszközei voltak, tehát nem a szlovákok ezeréves igyekezetének kicsúcsosodásáról van szó. A történetírói szakma ezt nem is fogadhatja el, de vannak, akik efféle nézeteket vallanak. Sajnos, ők inkább a kívánalmaikat, a nacionlista gondolkodásmódjukat formálják koncepciókká, figyelmen kívül hagyva alapvető történeti tényeket és eseményeket. Elsősorban a Matica slovenská körül csoportosuló történészekre gondolok.Hogyan él Ön szerint március 14-e a köztudatban?
Ha hihetek a nem egészen reprezentatív felméréseknek, Szlovákia számára nem jelent semmiféle fontos dátumot. Az emberek többsége elfogadja, hogy a szlovák állam létrejötte a hitleri agresszió következménye volt, s hogy ez nem valamiféle dicsőséges esemény. Létezik egy kisebb csoport is, amelyik évente megünnepli ezt a napot. Általában hangoskodó szélsőségesek, de a számuk elenyésző. A szlovák politikai pártok egy része is használja érvelésében március 14-ét. Erről mi a véleménye?
Ezt csak a szélsőjobb esetében tapasztaltam. A Szlovák Nemzeti Párt néhány politikusa jelentős dátumnak tartja. A politikai paletta további része – az is, amelynél feltételezhető lenne bizonyosfajta nemzeti színezet – inkább óvatosan ítéli meg a kérdést. A pártok többségének pedig egyenest az az álláspontja, hogy a jelenlegi Szlovák Köztársaságnak semmi köze az 1939-ben létrejött szlovák államhoz, s ezt az „örökséget” nem is vallja a magáénak. Említette, a pártok egy része óvatos. Miért?
A Kereszténydemokrata Mozgalom képviselőinek megnyilvánulásaiban egyfajta óvatosságot vélek felfedezni. Lehet, ez azzal függ össze, hogy a szlovák államot katolikus pap irányította, s elképzelhető, hogy a KDH ezt saját hagyományait figyelembe véve olyasminek tartja, amit nem kellene nyíltan elítélni. (korp)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.