Mégis nagyok a károk

Athén. Az eddigi mérlegkészítés szerint az eredetileg feltételezettnél nagyobb kárt okozott a csütörtöki tűzvész az északkelet-görögországi Khilandariu szerb ortodox rendházban, az Áthosz-hegyi kolostorköztársaságban.

Az újjáépítés legalább egy évtizedig eltartČTK/AP-felvéteA vélhetően a fűtési rendszer hibája okozta tűzben a nagy kiterjedésű komplexum XII. századi épületeinek a fele megsemmisült, a négyemeletes lakószárnynak gyakorlatilag csak a külső falai állnak. A tűz, amelyet a fa tetőzet kivételével csak 12 órás küzdelemben sikerült teljesen leküzdeni, elpusztított négy kápolnát is, bennük XVI-XVIII. századi freskókkal. A kolostor legértékesebb műtárgyaiban, a XIV. századi ikonokban és egyéb vallási relikviákban nem tett kárt a tűz, mert azokat a szerzetesek időben biztonságba helyezték. Nyolc évszázadnyi szerb történelem vált a lángok martalékává, a károk pénzben kifejezve elérhetik a 10 millió eurót, az újjáépítés legalább egy évtizedig eltart – írták a hét végén belgrádi újságok az Áthosz-hegyi szerzetesekre hivatkozva. Szerbiában nagyszabású adománygyűjtés indult a leégett kolostor újjáépítése céljából. A szerb kormány vasárnap 10 millió dinár (140 ezer euró) gyorssegélyt bocsátott a rendház rendelkezésére.

A tűzvészt valószínűleg egy kályha parazsa okozta csütörtökre virradóra. A rendházban igen gyorsan terjedt a tűz, a tűzoltók helyszínre érkezéséig a szerzetesek küzdöttek a lángokkal. A 30 kilométer hosszú és 3 kilométer széles észak-görögországi félsziget nagyon nehezen megközelíthető, a tűzoltóknak is három óráig tartott, míg speciális járműveikkel eljutottak a lángban álló épületegyütteshez. A mintegy harminc szerzetesnek otthont adó Khilandariu rendház az ortodox szerbek egyik szent helye, a több mint ezeréves múltra visszatekintő Áthosz-hegyi kolostorköztársaság mintegy húsz kolostorának egyike. Falai a megsemmisült műtárgyakon kívül XIII. századi, XIV. század eleji freskókat, XII.–XVI. századi szerb és orosz ikonokat, valamint értékes illuminált – színes képekkel, iniciálékkal díszített – középkori kéziratokat, egyházi adatok szerint több mint 2 millió oldalnyi ószláv nyelvű dokumentumot őriznek. A nagy autonómiát élvező kolostorköztársaság az ortodox kereszténység fellegvára, a területén található régi rendházakat az UNESCO a világörökség részévé nyilvánította 1988-ban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?