Ma érkezik a svéd királyi pár

Rudolf Schuster köztársasági elnök meghívására ma érkezik Pozsonyba a svéd királyi pár. Az elnöki iroda protokollosztályának szóvivője szerint több hónapig készültek erre a látogatásra; semmit sem bíztak a véletlenre, a legapróbb részletekre is gondoltak, hogy ne érje kellemetlen meglepetés XVI. Károly Gusztávot és feleségét, Szilviát.

XVI. Károly Gusztáv és felesége, Szilvia királynéFotó: internet XVI. Károly Gusztáv, a Svédországban majd 180 éve uralkodó Bernadotte-dinasztia hetedik királya, nagyapjának VI. Gusztáv Adolfnak a halála után, 1973-ban került a svéd trónra.

A Bernadotte-ház alapítója Baptiste Bernadotte, Bonaparte Napóleon tábornoka volt. A Pireneusok-beli Pau városkában jogászcsaládba született Jean Baptiste Bernadotte szédületes katonai karriert befutva lett Napóleon császár marsalla majd Pontecorvo hercege. XIII. Károly fogadott fiaként lett svéd trónörökös, majd 1818 februárjában XIV. Károly Jánosként lépett a svéd trónra. (Bernadotte egyébként első volt a francia marsallok között, akik szembefordultak császárukkal és a lipcsei csatában már a Napóleon elleni koalíció oldalán vezette seregét. Ehhez az is hozzájárulhatott, hogy felesége az a Désirée Clary volt, akit hajadonként Napóleon eljegyzett, de később Joséphine kedvéért elhagyott.)

Az 1946-ban született XVI. Károly Gusztáv már négyéves korában trónörökös volt (édesapja Koppenhága közelében 1947-ben repülőgép-szerencsétlenségben vesztette életét.). Nagyapja halála után lépett trónra 27 évesen, 1973. szeptember 15-én a dinasztia legfiatalabb királyaként. A középiskolai tanulmányok elvégzése után két és fél éven át szolgált a svéd hadsergeben, mindegyik haderőnemnél, de leginkább a haditengerészet vonzotta őt. Egyetemi oktatásának programját külön az ő számára állították össze: hallgatott történelmet, szociológiát, politikai tudományokat, közgazdaságtant az uppsalai majd a stockholmi egyetemen, s hogy minél sokoldalúbban megismerkedjék az ország tényleges helyzetével; különféle tanulmányi látogatásokat tett állami és helyhatósági intézményeknél, ipari cégeknél, kutatólaboratóriumokan, iskolákban. Megismerkedett a jóléti állam legkülönfélébb intézményeivel, a szakszervezettekkel, a munkaadók tö-mörüléseivel. Hogy nemzetközi tapasztalatokra is szert tegyen, tanulmányozta a svéd ENSZ-misszió munkáját New Yorkban, a svéd nemzetközi segélyezési hivatal tevékenységét Afrikában, s dolgozott a londoni Cityben is. Érdeklődésének középpontjában azonban azóta is a műszaki haladás és a környezetvédelem áll.

Kedvenc időtöltése a vadászat, a búvárkodás, a síelés – számtalanszor vett részt a svédek évente megrendezésre kerülő sífutó versenyén, a 89 kilométeres távú Vasa-versenyen. Szívesen ül a kormánykerékhez nemcsak a vízen, hanem a szárazföldön is, mivel imádja a szép hajókat és a gyors autókat – 50. születésnapján például egy 1946-os, (azaz vele egyidős) királykék Volvót kapott ajándékba.

A svéd uralkodó népszerűségéhez igen nagy mértékben hozzájárul, hogy 1976-ban feleségül vette a németországi Heidelbergből származó Sylvia Sommerlath-ot. Sommerlath kisasz-szonnyal, egy német üzletember lányával a müncheni olimpián ismerkedett meg, ahol a több nyelven beszélő leány tolmácsként dolgozott. Négy évvel ké-sőbb a stockholmi katedrálisban tartották a királyi esküvőt. A mindig mosolygó Szilvia királyné igen széles körű jótékony célú tevékenységet folytat – a leginkább a mozgássérültek sportolási lehetőségeit kutató svéd alapítvány munkájában való részvétel; nem véletlenül állandó vendége a paraolimpiák versenyeinek.

A svéd királyi párnak három gyermeke van: a 24 éves Viktória hercegnő, aki 1979 óta hivatalosan is trónörökös. (1979-ig csak fiú ágon öröklődött a trón, ekkor a törvény megváltozatásával lehetővé vált, hogy XVI. Károly Gusztáv legidősebb leánya legyen a trón várományosa.) Fülöp herceg 1979-ben született, Madeleine hercegnő pedig 19 éves.

A királyi család 1981-ig a stockholmi királyi palotában élt, akkor költöztek ki a Stockholm környéki Drottningholm-palotába, ahol közösen hódolhatnak természetszeretetüknek népes állatsereggel – lovakkal, kutyákkal, madarakkal – körülvéve. A két hercegnő például igazán kitűnő lovas hírében áll, Fülöp herceg pedig imád focizni. A család a vakációkat általában együtt tölti: télen a messzi északon síelnek, nyáron a Balti-tenger partján épült Sollinden-kastély a kedvenc nyaralóhelyük. Mind a király, mind a királyné szívesen tölti idejét a konyhában – XVI. Károly Gusztáv a svéd konyha remekeinek elkészítésében jártas, Szilvia királyné a brazil étkek specialistája, kiskorában ugyanis hosszú éveket töltött szüleivel a dél-amerikai országban.

Bár az 1975-ben elfogadott svéd alkotmány szerint a király kötelezettsége inkább ceremoniális jellegi – államfői látogatásokat tesz és külföldi vendégeket fogad, megnyitja a svéd parlament ülésszakát –, XVI. Károly Gusztáv elnököl azonban a rendkívüli kormányüléseken, ahol kormányváltozásról vagy fontos politikai kérdésekről döntenek. Ugyanakkor ő a parlament külügyi tanácsadó tanácsának elnöke is. Mindenki számára közismert egyik legszebb feladata minden évben: december 10-én a Nobel-díjak átadása Stockholmban. (-ú, -pan)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?