„Tinédzser voltam, amikor először érkeztem New Yorkba, bevándorlóként, s a többi millió emberhez hasonlóan a Szabadság-szobrot és Manhattan panorámáját láttam meg először. Felejthetetlen volt számomra a látvány és az élmény. Erről szól a tervezetem.
Libeskind gondolatai
Amikor először nekifogtam, a New York-i lakosokat megosztotta a kérdés, vajon üresen kell-e hagyni a World Trade Center helyét, vagy pedig teljesen beépíteni. Néhány napig gondolkoztam ezen az óriási különbségen. Mementót kell állítani a rettenetes halállal elpusztult embereknek, ugyanakkor a jövőbe vetett hitet is ki kell fejezni. Ez két olyan dolognak tűnik, amelyet nem lehet összekapcsolni. Mégis azon tépelődtem, hogyan tudnék erre a problémára valamilyen megoldást találni úgy, hogy a két szempontot egy szokatlan egységbe helyezném. Tehát lementem a helyszínre, néztem a körülötte járkáló embereket, megpróbáltam érezni a hely szellemét és meghallgatni az emberek hangját. És íme, amit hallottam, éreztem és láttam.
A hatalmas cementfalak szinte drámai erővel magasodnak ott, túlélve a támadást, és ez mérnöki csodának számít, hiszen úgy tervezték őket, hogy a folyó medrébe építve visszaverjék a Hudson ostromát. Ezek az alapok túlélték a szinte elképzelhetetlen megrázkódtatást, és olyan szilárdak maradtak, mint az Alkotmány maga, amely a demokráciát és az élet értékét bizonyítja.”
(Forrás: Daniel Libeskind honlapja)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.