A spanyol trónörökös és egy elvált asszony templomi esküvőjének széles körű elfogadása jelzi, hogy mennyire liberális lett a hagyományosan katolikus Spanyolország alig 30 évvel Franco tábornok halála óta.
Liberális Spanyolország
Alig maroknyian vettek részt a napokban azon a tüntetésen, amely tiltakozott a királyi esküvő ellen és a mértékadó spanyol sajtó is alig-alig érintette a leendő királynő elvált státusát abban az országban, ahol a válás csak 1981-ben lett törvényes.
A közvélemény-kutatások szerint a spanyolok háromnegyede helyesli Fülöp herceg házasságkötését a volt riporternővel, és csak öt százalék ellenzi. Ez az „élni és élni hagyni“ szemlélet jól tükrözi a modern spanyolok nézeteit, akiknek álláspontja a homozexualitásról, a prostitúcióról, az abortuszról meglepően engedékeny.
„A válást normális dolognak tekintik, széles körben elfogadott Spanyolországban” – mondja Juan Diez, szociológus – az országban új társadalmi rend létezik. Néhány évtized alatt a világ egyik legliberálisabb országává vált.”
Francisco Franco diktátor 1975-ben bekövetkezett halálakor a nők még nem nyithattak bankszámlát, nem vállalhattak munkát férjük jóváhagyása nélkül, a válás törvénytelen volt, és a spanyolok 99 százaléka római katolikus vallású volt.
Az 1981-es legalizálás óta több mint 500 ezer válás zajlott le Spanyolországban. Bár a válási ráta így is az EU-statisztikák végére sorolja Spanyolországot – csak ĺrországot, Olaszországot és Görögországot előzi meg – számos fiatal spanyol pár egyszerűen nem köt házasságot. Hivatalos adatok szerint a spanyol gyerekek több mint egyötöde házasságon kívül születik. A római katolikus egyház szemet hunyt Letizia elvált állapota felett. A katolikus szinódus megállapította, hogy Ortiz előző házassága egyetemi irodalomprofesszorával csak polgári esküvő volt, ami nem érvényes az egyház szemében, ezért megeskethető a római katolikus szertartás szerint.
A katolikus szokások még mindig átitatják a spanyol életet: a legtöbb gyereket megkeresztelik, részt vesznek első áldozáson, sokan esküdnek templomban. Tízezrek, köztük fiatalok, vesznek részt a húsvéti körmenetekben. „Ezek inkább kulturális hagyományok, mint vallásiak” – mondja Diez, aki szerint csupán 25 százalék a gyakorló katolikusok száma.
Franco, aki bárhová utazott, mindig magával vitte Spanyolország védőszentjének, Szent Teréznek a bebalzsamozott jobbját, 1966-ig minden más vallást betiltott. Az 1978-as alkotmány már a modern Spanyolország liberalizálódását mutatta. A közelmúltban megválasztott új szocialista párti kormány liberális szociális programot hirdetett, többek között a melegek házasságának engedélyezésének tervét. Spanyolországnak először van női miniszterelnök-helyettese és a kabinet fele nő. A Franco-korszak számos konzervatív tabuját ledöntötték a hedonista 80-as évek, amelynek egyik vezéralakjává nőtte ki magát Pedro Almodóvar, a neves filmrendező.
Számos nyitott gondolkodású spanyol fiatal számára nem Lezitia Ortiz elvált állapota a zavaró, hanem maga a monarchia: „Nem érdekel, hogy Letizia elvált – mondja Olga Arriaga, 26 éves közgazdász – De miért fizessek én azért, hogy ő luxusban éljen? Dolgoznia kellene neki is, mint mindannyiunknak.” (mti, reuters)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.