Az önkormányzati választások egyértelmű vesztese a kormánykoalíció, meglepő módon azonban a Szabad Demokraták Szövetsége nagyobb veszteségeket könyvelhetett el, mint a szocialisták.
Liberális kudarcok, MDF-es előretörés
Eközben lassan tényleg igaz lesz a Magyar Demokrata Fórum szlogenje arról, hogy ők a harmadik erő Magyarországon. A párt 1990 után először jutott be önállóan a budapesti közgyűlésbe, három képviselővel, ráadásul 11 megyei közgyűlésbe is bejutottak, átlépve a négyszázalékos küszöböt. A párt számára ugyanakkor kellemetlen meglepetés lehetett, hogy főpolgármester-jelöltjük, Katona Kálmán „csak” hat százalékot szerzett vasárnap.
Ezzel együtt egyre inkább úgy tűnik, hogy amíg a „kispártok” közül az SZDSZ választásról választásra egyre rosszabbul szerepel, addig az MDF feljövőben van. Ha az SZDSZ a jövőben nem tud javítani a helyzetén vidéken, az a párt lassú eltűnéséhez is vezethet.
Mint ahogy eltűnt a politikai térképről a MIÉP is. Csurka István pártja egy dologban az SZDSZ-hez hasonlít: a MIÉP szavazótáborának túlnyomó része is Budapesten található. A pártnak nem sikerült átlépnie a négy százalékos küszöböt, így a párt sem a budapesti közgyűlésbe, sem a megyei jogú városok-, illetve a megyei közgyűlések testületeibe sem delegálhatja jelöltjeit.
A polgármesterek versenyében született néhány szoros eredmény is. Legtovább a pécsiek lehettek bizonytalanok a választás kimenetelét illetően, ahol a szocialista Tasnádi Péter alig fél százalékkal (körülbelül 200 szavazattal) előzte meg riválisát, a korábban már a város élén álló Páva Zsoltot. Tasnádi egyébként a korábbi, nagy tekintélyű szocialista városvezető, Toller László autóbalesete miatt kerülhetett a város élére. Kiélezett volt a küzdelem Szolnokon is, ahol a fideszes Szalay Ferenc alig egy százalékkal győzte le a Magyar Állami Operaház miniszteri biztosát, a szocialista Vass Lajost. Nem kellett viszont sokat izgulnia néhány kipróbált jobboldali városvezetőnek. Hódmezővásárhelyen Lázár János, Kaposváron Szita Károly szerezte meg a szavazatok több mint kétharmadát; Debrecenben pedig Kósa Lajos majdnem azok háromnegyedét. (k-t-n)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.