Létezik az isteni részecske?

A CERN laboratóriumában dolgozó fizikusok több mint harminc éve keresik azt a titokzatos részecskét, amely szerintük megmagyarázná, hogy az anyagnak miért van tömege. A legendás „Higgs bozon” részecske kutatása eddig több mint hatmilliárd dollárba került, pedig egyre nagyobb annak a valószínűsége, hogy a keresett részecske egyáltalán nem létezik.

Ezt a következtetést azok a fizikusok vonták le, akik újra elemezték a kísérletekben összegyűjtött adatokat.

A megfoghatatlan „Higgs bozon” központi helyet foglal el a standard modellben, amellyel fizikusok az anyagok felépítését és működését magyarázzák, ezért többnyire „isteni részecske” néven emlegetik. Az 1960-as években a kutatók teljesen kidolgozták, hogy a részecskék – például a müonok, az elektronok, a neutrínók és a kvarkok – miként hatnak egymásra és hogyan létesítenek kötéseket, azt azonban nem magyarázták meg, hogy miért van tömege a részecskéknek. A „Higgs bozon” fontos szerepet kapott a modellben, mivel egy elmélet szerint a „Higgs bozonnal” kölcsönhatásba lépő részecskék a kölcsönhatás erősségétől függően tömegre tesznek szert.

A „Higgs bozon” kimutatása meglehetősen nehéz faladat, ugyanis a fizikusok eredeti számításai szerint túl nagy a tömege – körülbelül 80 GeV (gigaelektronvolt). Amikor a CERN LEP (Large Electron Positron Collider) részecskegyorsítójában részecskéket ütköztettek össze, elméletileg létrejöhetett volna a „Higgs bozon”. Ez nem sikerült, bár már 115 GeV-n is keresték a részecskét. Hihetetlen mennyiségű adat gyűlt össze, de az egyéves elemzés során semmi sem találtak a tudósok. Néhány kutató szentül hisz a „Higgs bozon” létezésében, a kudarcot inkább azzal magyarázzák, hogy alábecsülték a részecske tömegét. Az adatok elemzésében résztvevő John Swain, a Northeastern University munkatársa kijelentette, hogy egy nagyobb pénzösszeget feltenne arra, hogy nem létezik a „Higgs bozon”. Ugyanakkor fontosnak tartja a kutatások folytatását, amelyre a 2007-ben beinduló Large Hadron Collider lesz a legalkalmasabb.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?