<p>Önző és erőszakos, helyenként kíméletlen embernek ábrázolja a WikiLeaks alapítóját, Julian Assange-ot a projekt egykori szóvivője, Daniel Domscheit-Berg, aki csütörtökön mutatta be Berlinben Inside WikiLeaks című, leleplezőnek szánt könyvét.</p>
Leleplező könyvet írt a WikiLeaks egykori szóvivője
A kötet pénteken kerül a német könyvesboltokba, és egyidejűleg 19 további nyelven - köztük magyarul - is megjelenik. A Nyitott Könyvműhely gondozásában készült kiadás címe: WikiLeaks - A leleplezés.
Daniel Domscheit-Berg csaknem három éven át dolgozott együtt az ausztrál Julian Assange-zsal, egészen tavaly szeptemberben történt szakításukig. Kettejük között szoros barátság alakult ki, ám ez idővel megromlott, talán jóvátehetetlenül. Ennek okát Domscheit-Berg részben elvi, részben személyes tényezőkkel magyarázta. Például azzal, hogy az ausztrál rendre lehurrogta őt, amikor tevékenységük átláthatóságát vagy a rendelkezésükre álló pénzek forrását kérte tőle számon.
"Hagyd már ezt a germán kukacoskodást!" - idézte fel a könyv szerzője Assange válaszát kérdéseire.
A németnek az sem tetszett, hogy - mint kiemelte - társa (eleinte ők ketten, meg egy szerver alkotta a WikiLeakset) időnként gyanús alakokkal lépett kapcsolatba, például egy közismert svéd holokauszt-tagadóval. Domscheit-Berg elmondta: kifogásolta például, hogy Assange "egy hajléktalanhoz illő" öltözékben jelent meg a német igazságügyi minisztertől kért interjún.
A könyv szerzője szerint Assange némi nagyzási hóbortban szenved, ami abban nyilvánul meg, hogy hatalmas ellenfeleket néz ki magának. Például az Egyesült Államokat. Úgy vélte, hízelgett Assange egójának, hogy a Pentagon 120 fős különleges egységet bízott meg a WikiLeaks elleni hadjárattal.
"Csak a nagy ellenfeleket tartotta méltónak ahhoz, hogy megméresse velük magát" - állította Domscheit-Berg, kizárva egyúttal Assange motivációjából az Amerika-ellenességet.
Arra kérdésre, miért adta könyve alcímének a "Hogyan működtettük a világ legveszélyesebb weboldalát" kifejezést, Domscheit-Berg kijelentette: ez egyrészt személyes érzését fejezi ki, hiszen Assange többször is a rendőrséggel fenyegette meg, másrészt - tette hozzá - a veszély a WikiLeaks által kifürkészett és leleplezett vállalatokra leselkedett, Assenge és az ő tevékenysége révén.
Mint elhangzott, könyve semmiképpen sem leszámolás egykori barátjával és üzlettársával. A szerző inkább regénynek nevezi, olyan műnek, amely sok mindent napvilágra hoz abból, amit korábban senki sem tudott. Assange további terveiről Domscheit-Berg azt mondta, azokról mit sem tud; ő maga még tavaly ősszel, két nappal a WikiLeakstől történt távozása után létrehozta és bejegyeztette az OpenLeaks.org-ot. A leleplező tevékenységtől tehát ő sem tud szabadulni.
A WikiLeaks fejlesztését Julian Assange ausztrál hacker kezdte meg 2006-ban. A csapathoz később kínai ellenzékiek, újságírók, matematikusok, valamint az Egyesült Államokból, Európából, Dél-Afrikából, Ausztráliából és Tajvanról származó technológiai szakemberek csatlakoztak. A Wikipediától teljesen független weboldalon kiszivárogtatott privát és titkos információkat, diplomáciai sürgönyöket tesznek közzé, így számos botrány is kapcsolódik az oldalhoz.
A Nyitott Könyvműhely összefoglalója szerint a WikiLeaksen hozták először nyilvánosságra többek között az iraki civileket és újságírókat meggyilkoló amerikai katonák hírét, a tragédiába torkolló duisburgi Love Parade háttérdokumentumait, valamint az azt igazoló anyagokat, hogy valójában fő részvényesei fosztották ki az izlandi Kaupthing bankot, ami végül az ország pénzügyi összeomlásához vezetett.
Julian Assange-nak, a bizalmas amerikai diplomáciai sürgönyöket tízezrével kiszivárogtató portál alapítójának hétfőn Londonban kezdődött meg többnapos kiadatási meghallgatása. A 39 éves ausztrál állampolgárt a svéd hatóságok kérésére, hivatalosan szexuális bűncselekmények gyanújával decemberben vették őrizetbe Nagy-Britanniában, de később szabadlábra helyezték.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.