A kutyák népszerű háziállatok, és több tulajdonos is megerősíti, hogy a négylábú barátnak köszönhetően mind a fizikai egészségük, mind a pszichéjük javult. A kutyák emberre gyakorolt pozitív hatását a kaniszterterápia is kihasználja, azonban nem válhat bármelyik négylábúból terápiás kutya – min kell átesniük ahhoz, hogy segíteni tudjanak?
Gyógyulást segítő kutyák – ezek a fajták a legalkalmasabbak!
A kaniszterterápia minden korosztálynál alkalmazható, beleértve akár a hat hónapos csecsemőket is. Terápiás célokra használja a kutyákat, különösen a különböző fogyatékosságokkal küzdő gyermekek esetében, mint például autizmus, hiperaktivitás, cerebrális bénulás, étkezési problémák és mások.
Azonban felnőtteknél is működik, akiknek fizikai vagy szellemi fogyatékosságuk van, mint például epilepszia vagy Down-szindróma. Az állati segítőket az idősotthonokban élők is értékelik, akik hajlamosabbak a depresszióra, a demencia kialakulására, az Alzheimer-kórra és hasonlókra
A laikusok gyakran hiszik azt, hogy a betegeken segíteni fog bármilyen kutya jelenléte. A háziállatok azonban születésük után szigorú válogatáson, valamint speciális képzésen és teszteken mennek keresztül.
Amikor terápiás kutyáról van szó, a döntő tényezők a kutya személyiségjegyei és együttműködésre való hajlandósága. Lehetnek keresztezett fajták is, de a törzskönyvezett állatoknak nagy előnyük van – a „szülők természete” alapján könnyebb megítélni az utódokét. Teljesen alkalmatlanok ezzel szemben a menhelyről származó, különböző traumákon átesett kutyák.
Már kölyökként olyan teszten esnek át, amely nemcsak a fizikai és mentális állóképességükről, reakcióikról és alázatukról árulkodik, hanem a vadászösztönükről vagy rejtett agressziójukról is. A terápiás kutya legfontosabb tulajdonságai közé tartozik a nyugalom, a higgadtság, a barátságosság, a türelem, valamint a természetes érdeklődés a játék és az új emberekkel való találkozás iránt. Jól kell tudniuk kezelni a fokozott stresszt és terhelést is.
Lényeges, hogy a kutya egészséges, oltott és féregtelenített legyen. Speciális kiképzésen is át kell esnie, amelynek során gyakorolja a türelmet, az idomítást vagy a különböző játékokat. Emellett megtanul mankó és kerekesszék mellett járni, és tudnia kell néhány trükköt is, hogy szórakoztassa a betegeket.
A tesztek során a terápiás kutyának bizonyítania kell, hogy ismeri az alapvető parancsokat, és nem zavarják meg erőszakos mozdulatok vagy érzéketlen érintések. Speciálisan vizsgált terület a pozicionálás. A tapasztalt állatorvos a kutyavezetővel különböző pozíciókba helyezteti a kutyát a fekvő beteghez képest, és a kutyának több percig mozdulatlannak kell maradnia.
A leggyakrabban használt fajták közé tartozik a labrador, a golden retriever, a border collie, a német juhászkutya, az uszkár és az angol cocker spániel. A különböző kutyafajták eltérő temperamentummal rendelkeznek. Egyes gyermekek például az aktívabb kutyákhoz illenek, míg a félénkebb páciensek a nyugodtabb fajtákat részesíthetik előnyben. A kutyáknak szőrzetének hossza is nagy szerepet játszhat – az érzékenyebbek jobban kedvelhetik a bozontos szőrzetet, mint a rövid szőrzetet.
Mivel az emberekkel való munka nagyon kimerítő lehet, a terápiás kutyáknak is extra gondoskodásra van szükségük. Az alapvető gondozás magában foglalja a jó minőségű táplálékot, a sok mozgást a friss levegőn, a rendszeres ápolást, a fül- és fogtisztítást, valamint a körömvágást. A kutyavezetőnek azonban nem szabad túlterhelni az állatot, és minden terápiás ülés után bőséges pihenést kell biztosítania számára. Ez az alvás mellett lehet egy séta is, minimális számú paranccsal.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.