Komoly fenyegetést jelent a TikTok – rengeteg álhír terjed a platformon

Tiktok

Az elemzés szerint a TikTok által ajánlott videók 19,5 százaléka hamis vagy félrevezető állításokat tartalmaz.

A TikTok közösségi oldal félrevezető információkat szolgáltat azon felhasználóknak, akik a politikáról, a klímaváltozásról, a koronavírusról, vagy az ukrajnai háborúról keresnek híreket a platformon – derül ki a NewsGuard csoport szerdán közzétett jelentéséből. A NewsGuard egy „újságírási és technológiai eszköz“, mely felméri a webhelyek és az online információk hitelességét.

Ez azért problémás, mert a fiatalok nagy része éppen ezt a közösségi oldalt használja arra, hogy tájékozódjon a világ történéseiről.

A szervezet szeptemberi elemzése szerint – melyben 27 témakör legrelevánsabb 20 találatát vizsgálták – az ajánlott videók 19,5 százaléka hamis vagy félrevezető állításokat tartalmazott.

A kutatók a TikTok és a Google keresési eredményeit hasonlították össze. Olyan témakörökre kerestek rá, mint az iskolai lövöldözés, az abortusz, a koronavírus, az amerikai választások, vagy az ukrajnai háború. A találatok között szerepeltek összeesküvés-elméletek, sőt egy „Hogyan készítsünk hidroklorint házilag?“ jellegű videó is.

A TikTok viszont azt kifogásolja, hogy helytelen az elemzés során használt módszertan, mivel platformuk számára prioritás a félretájékoztatás elleni küzdelem. „Az ilyen jellegű videókat azonnal eltávolítjuk a platformról“ – mondta a Tiktok szóvivője.

A Twitter korábbi technológiai alelnöke, Alex Roetter a közösségi média nemzetbiztonságra gyakorolt ​​hatásáról tartott szerdai szenátusi tanúvallomása során rámutatott, hogy a kínai kormány is befektető a TikTok anyavállalatában, a Bytedance-ben, így ösztönözi őket a platformból származó bevétel, ahogyan a felhasználók minél nagyobb mértékű bevonása is.

„A TikTok algoritmusa oktatástudományi, mérnöki és matematikai tartalmakat juttat el a kínai fiatalokhoz, miközben az amerikai gyerekeknek twerkelős videókat, hoaxokat és egyéb pusztító tartalmakat kínál“ – mondta Roetter.

(refresher.sk, cszs)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?