Kit szeretett Shakespeare?

London. Angliában egy női portrénak hitt 400 éves festményről kiderült, hogy az valójában férfit ábrázol, méghozzá William Shakespeare jótevőjét és feltételezett szerelmét. A festményen első pillantásra egy nő képmása látható: hosszú fekete hajat és dupla fülbevalót visel, telt piros ajkai vannak.

Alec Cobbe, a festmény tulajdonosának családja évszázadokon át abban a hiszemben volt, hogy a képen, amelyet a dél-angliai East Clandonban a minap első ízben tettek közszemlére, Lady Norton látható. Kutatók sugallatára azonban Cobbe jobban megnézte és megnézette szakértőkkel a festményt, és egyre valószínűnek tűnik, hogy azon Southampton hercege, a nagy angol drámaíró barátja látható. A rúzsozottnak hitt ajkakról például kiderült, hogy nem rúzsozás miatt élénkvörösek, hanem mert a piros festék jobban kiállta az idő próbáját. A „férfias“ feltételezést alátámasztja, hogy – mint nemrég kiderült – Cobbe családja kapcsolatban állt a Southhamptonokkal, és a portré meghökkentő hasonlóságot mutat Southampton 3. hercegének más, jól ismert képmásaival.

Kutatók régóta állítják, hogy Southampton earlje volt az a tízes évei vége felé járó csinos fiatalember, akihez Shakespeare híres szerelmes szonettjeinek korai sorozatát írta. A Lady Nortonénak hitt portré az 1590-es évekből származik, abból az időből, amikor a költő első szonettjeit írta „szenvedélye urához-úrnőjéhez“. Cobbe szerint a kép a XX. szonett illusztrációjának tűnik.

Neves brit művészettörténészek szerint mindazonáltal nincs szó arról, hogy a rejtélyes festmény nőimitátort, vagyis női ruhába öltözött férfit ábrázolna. – Akkoriban egyes aranyifjak valóban a képen látható stílusban öltözködtek, amiből azonban nem lehet messzemenő következtetést levonni a személyiséget illetően – mondta Alastair Lainget, a nemzeti műemlékvédelmi alap művészeti szakértője. Sir Frank Kermode Shakespeare-kutató figyelemreméltónak nevezte a felfedezést, amely újból tápot ad a nagy bárd homoszexualitására vonatkozó spekulációknak. Shakespeare, mint ismeretes, az 1590-es évek elején a gazdag fiatal nemes házában kezdte drámaköltői karrierjét. Shakespeare életéről több ezer könyv jelent már meg, de magánéletének nagyon sok pontját homály fedi.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?