Prága. Az emlősfajok egyharmadát, a fészekrakó madarak több mint felét és a növények 60 százalékát fenyegeti kihalás Csehországban – írta a Právo című cseh na?pilap.
A lap szerint a védett fajokat tartalmazó „vörös listán” még olyan közönséges fajok is szerepelnek, mint az édesvízi vidra, a hiúz vagy a medve.
Kihalás fenyegeti az emlősök egyharmadát Csehországban
A lap szerint a védett fajokat tartalmazó „vörös listán” még olyan közönséges fajok is szerepelnek, mint az édesvízi vidra, a hiúz vagy a medve. A földimókus esete hasonló. Míg az 1950-es évek elején a földművesek réme volt, ma már csak 234 településen él. Hasonló veszélyeztetett faj az édesvízi kagyló, amely ma már csak a dél-csehországi folyók felső folyásánál található meg.
Több program is előkészületben van a különösen veszélyeztetett fajok, például a tavaszi encián megóvására – írja a Právo. A lap azonban arra is rámutat, hogy hiába a leggondosabb óvintézkedés, ha a különleges fajok élőhelyét éri károsodás. A földimókusok például vándorolnak, és így keverednek a génjeik. Az élőhelyüket jelentő települések azonban több tucatnyi kilométerre vannak egymástól, így az egyes populációk elszigetelődnek, azaz romlik a génállományuk.
A Právo szerint az ember káros tevékenységén kívül az országban nem honos ragadozók terjedése is felelős a helyzetért. Az országban tavaly közel 500, nem honos állat- és növényfaj élt. A vadászok például a kelet-ázsiai eredetű mosómedvék elszaporodására panaszkodtak az utóbbi években; ezek az erdei állatokat pusztítják. A vízügyi illetékeseket a vidramenyétek aggasztják, amelyek valósággal kifosztják a patakok élelemkészleteit.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.