Ki veheti át a küldeményt?

Megbetegedett, vagy más okból nem tud a postára menni, hogy átvegye a leveleit? Ki segíthet ilyenkor, ki jogosult átvenni a küldeményeket? Ilyen helyzetben több lehetőség van. Ha a levelet valamilyen oknál fogva nem veheti át a címzett, a posta a küldemény közvetlen vagy második átvevőjének adja azt át.

Megbetegedett, vagy más okból nem tud a postára menni, hogy átvegye a leveleit? Ki segíthet ilyenkor, ki jogosult átvenni a küldeményeket? Ilyen helyzetben több lehetőség van. Ha a levelet valamilyen oknál fogva nem veheti át a címzett, a posta a küldemény közvetlen vagy második átvevőjének adja azt át.Közvetlen átvevő, második átvevő

A címzett férje vagy felesége számít közvetlen átvevőnek – ha nincs közös vezetéknevük, hivatalos nyomtatvánnyal kell igazolni, hogy házastársak. Ebbe a csoportba tartoznak a címzett szülei is, viszont ez a szabály nem vonatkozik az ajánlott küldeményekre. Ezeknél ugyanis a küldemény minden formájához felhatalmazás kell.

Második átvevő az a személy, aki a címzettel egy lakásban vagy házban él – például a szomszéd, a gondnok, az ingatlan tulajdonosa. A címzettnek ezt a személyt írásban kell felhatalmaznia, hogy átveheti helyette a postai küldeményeket. A felhatalmazást az illetékes postafiókba kell vinni – nem érvényes azonban a „saját kézbe” megjelölésű küldeményekre, az 5000 koronánál nagyobb összegre biztosított küldeményekre, és az 5000 koronánál nagyobb összegre szóló postai utalványokra. A felhatalmazás három évig érvényes, a postán illetéket kell érte fizetni.

Idős vagy beteg állampolgárok bármelyik felnőtt személyt felhatalmazhatják a nyugdíj, vagy egyéb küldemények átvételére. Azt viszont nem kérvényezhetik, hogy a posta a felhatalmazott személy címére küldje a küldeményeket. A felhatalmazott személy jegyző által hitelesített, vagy bármelyik postán kiállított felhatalmazás eredetije alapján veheti át a küldeményt.A felhatalmazás

A felhatalmazáson fel kell tüntetni, hogy az a „saját kézbe” jelölésű küldeményekre is vonatkozik-e vagy sem. Ennek alapján a posta kiállít egy felhatalmazásról szóló igazolványt, amely legfeljebb három évig érvényes.

Egy igazolvánnyal legfeljebb három személyt lehet felhatalmazni, de csak úgy, hogy mindegyikük külön-külön is átvehesse a leveleket.

A szövegben egyértelműen meg kell fogalmazni, ki hatalmaz fel kit a levelek átvételére. Fel kell tüntetni az illető(k) kereszt- és vezetéknevét, teljes címét, valamint a felhatalmazott személy személyi igazolványának számát.

Az összes postai küldeményről szóló felhatalmazás csak a „saját kézbe” megjelölésű küldeményekre nem vonatkozik.

Az összes postai küldeményről, illetve a „saját kézbe” jelölésű küldeményekről szóló felhatalmazással a felhatalmazott személy az összes lehetséges postai küldeményt átveheti. (-dp-)

Mi mennyibe kerül?

A postai küldemények átvételéről szóló felhatalmazás

Védőfóliával ellátott

igazolvány 85 Sk

Fólia nélküli igazolvány 55 SkA felhatalmazásról

szóló igazolvány másolata

Védőfóliával 85 Sk

Fólia nélkül 55 Sk

Forrás: Szlovák Posta

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?