Újabb magyar tengeri siker született. A 23 éves Pálos Andrea és 25 éves Rakonczai Gábor – mindketten a soproni Nyugat-magyarországi Egyetem negyedéves hallgatói – óceánjáró kajakja, a Tűzhangya, 2007. március 1-jén, 93 napos óceáni evezés után kikötött az amerikai kontinensen, Antigua szigetén.
Két magyar fiatal átevezte az Atlanti-óceánt
Mert a Carina vitorlás sem „az a fajta” jacht. A Tűzhangya meg az evezőspáros kreativitásának gyümölcse, mindketten formatervezést tanulnak, nem csoda, hogy a kajak is a saját tervezésük. A gyártást se bízták másra. Ettől is szebb lett az óceánjárósdi. A tengerek és az óceánok evezősökkel való átszelése már a múlt évezredben sem volt ismeretlen, s ez most nem az ókori meg a középkori gályatechnikára való célzás. Első jelentős eredménnyel a Marbo és Samuelson norvég származású amerikai páros büszkélkedhet, akik 1896-ban érkeztek meg egy 5,4 méteres evezőssel az óceán túloldaláról a francia Le Havre kikötőjébe. És hogy még néhányat emeljünk ki a sok közül: 1966-ban sir Chay Blyth és John Ridgeway a cadizi kikötőből indulva jutott át az USA-ba. 1969-ben John Fairfax egyedül evezett át a Kanári-szigetekről Floridába, s 1971-ben Silvia Cookkal San Franciscóból indulva átlapátolták a Csendes-óceánt Ausztrália irányába.
Peter Bird ezt az utat egyedül tette meg 1982-ben. Gérard d’Aboville francia sportember 1980-ban az Atlanti-óceánt, 1993-ban Japánból indulva a Csendes-óceánt evezte át. Ezek az emberek, amellett, hogy hatalmas akaraterővel rendelkeznek, nagyon felkészültek is. Akaraterejüket bizonyítja, hogy futottak már maratont is, s hogy részt vettek Balaton-átúszó rendezvényeken...
De az óceánok átszelése nemcsak az edzett sportemberek kiváltsága. Ritkán, de előfordul, hogy egy zeneszerző fogja magát és pár elszánt emberrel vitorlás tutajra szállva átszeli a Csendes-óceánt.
Azt gondolhatnánk, hogy minden bizonnyal Albion szülötte, vagy más tengeri nagyhatalomé, Eduard Ingriš zeneszerző, operatőr, világutazó, a tutaj parancsnoka viszont a szomszédos Csehországban látta meg a napvilágot.
Kuriózumszámba megy, hogy elődje, William Willis, aki a Csendes-óceánt egyedül vitorlázta át tutajjal – s mert azt mondta, ez az ő igazi életformája, hát másodszor is megtette – szintén cseh származású.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.