Készülnek az állami tulajdonú földek eladására

Az Európai Unióba történt belépésünk kapcsán ugyan a többi belépő országhoz hasonlóan nálunk is lehetővé vált a külföldiek általi szabad földvásárlás ideiglenes korlátozása, az egyelőre stagnáló hazai földpiacon azonban az uniós földárak hatására várhatóan szintén fokozódó nyomásra lehet majd számítani.

Az Európai Unióba történt belépésünk kapcsán ugyan a többi belépő országhoz hasonlóan nálunk is lehetővé vált a külföldiek általi szabad földvásárlás ideiglenes korlátozása, az egyelőre stagnáló hazai földpiacon azonban az uniós földárak hatására várhatóan szintén fokozódó nyomásra lehet majd számítani. Minden bizonnyal erre a várható nyomásra reagálva a szaktárca illetékesei már előkészítették azt a törvénytervezetet, amely által a jövő év elejétől a tervezet szerint lehetővé válna az állami tulajdonban levő termőföldek versenytárgyalások útján történő megvásárlása. Az uniótól kapott kivétel a földvásárlások korlátozására ugyanis csak 2010-ig szól, ezután a föld nálunk szintén szabadon adható-vehető lesz a külföldiek számára is.

A tervezetnek nem titkolt célja, hogy a hazai agrárvállakozókat legalább ezen a téren helyzetbe hozza, nevezetesen azáltal, hogy megteremti számukra a lehetőséget ahhoz, hosszútávú hitelek révén termőföldhöz jussanak, s ne legyenek kiszolgáltatva az állami tulajdonú földek bérlése körüli huzavonáknak és kockázatoknak. A tervezet kidolgozói az előkészítés során kifejezetten ügyeltek arra, hogy a földvásárlási folyamatban korlátozzák a spekulációs vásárlások lehetőségét. Az előkészített törvény szerint ugyanis a versenytárgyalásokra csak azok a vállalkozók jelentkezhetnek majd, akik legalább három éve folytatnak mezőgazdasági tevékenységet, vagy ebben az ágazatban vállalkoznak.

A versenytárgyalásokat az elképzelések szerint a Szlovák Földalap regionális munkahelyei szervezik majd, a folyamatot azonban sokhelyütt korlátozhatja, hogy a termőföldek megújított nyilvántartását (ROEP) a meglévő több mint háromezer kataszternek egyelőre még csak a felén végezték el.

Mint ismeretes, a Szlovák Földalap kezelésben csaknem 133 ezer hektár állami tulajdonú termőföld van, amelyet a gazdálkodók bérleti szerződések alapján művelnek. Ha a törvényt elfogadják, az idei év végéig újra megnyitott restitúciós igények lezárása után megkezdődhet az állami tulajdonban maradt földek eladása azokban a térségekben, ahol már rendezettek a tulajdonviszonyok.

Az előrejelzések szerint az agrárvállakozók körében van igény az állami tulajdonú termőföldek megvásárlására, hiszen ezeknek a földeknek a bérlése bizony sok kockázatot is rejt magában, mivel a mindenkori kormányzattól sem független. Az ágazat jelenlegi sivár pénzügyi helyzetében sokat segíthetne rajtuk céljaik megvalósításában, hogy erre a célra a tervezet szerint mintegy 20 éves lejáratú hoszszútávú hitelt vehetnének fel, amelyet speciális feltételekkel kellene törleszteniük. Az életképes hazai agrárválalkozások számára mindenképpen olyan lehetőség kínálkozik, amelyet az adott lehetőségek szintjén mindenképpen ki kellene használni. (sz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?