Kész átverés, anno 1934

Budapest. A Kész átverés típusú műsorok ugyan csak pár éve jöttek ennyire divatba, de hasonló történeteket a múlt században is produkált az élet.

Hetvenkét esztendővel ezelőtt szenzációs hírt adott közre a közkedvelt hetilap, a Színházi Élet: Budapestre jön az angolok világhírű írója, Bernard Shaw! Látogatása azonban nem hivatalos, az illusztris vendég érkezéséről csak Ágai Irén, a Vígszínház primadonnája és Karinthy Frigyes tud, őket ugyanis értesítette az író, hogy melyik vonattal érkezik.

Némi magyarázat szükséges ahhoz, hogy megértsük, miért éppen Ágai Irént tüntette ki Bernard Shaw azzal, hogy tudatja vele érkezése idejét. 1933 decemberében mutatta be a Vígszínház a világhírű angol író darabját, a Caesar és Cleopatrát, amelynek női címszerepét Ágai Irén játszotta. A színésznő a szerzőnek a premier után dedikált fotót küldött, amelyre az író tőle szokatlan melegséggel válaszolt: „Köszönöm a fényképet, és keresni fogom az alkalmat, hogy személyesen is gratuláljak a legbájosabb Cleopatrának.“ A színésznő természetesen a legféltettebb kincsei között őrizte Shaw levelét, de még álmában sem merte volna gondolni, hogy az író szavát betartva, személyesen is megkeresi. Ezért aztán igencsak meglepődött a táviraton, amely a Vígszínházba érkezett a címére. „Ma délután 3 óra 20 perckor érkezem a párizsi gyorssal. Lekötelezne, ha a pályaudvaron várna. Shaw.“

Elképzelhető az izgalom, amelylyel Ágai Irén készült a nagy találkozásra. Rögtön telefonált angoltanárért, hogy felfrissítse tudását. A másik telefonja pedig Karinthy Frigyesnek szólt, aki jelen volt nem sokkal előbb a Humoristák Világszövetségének azon az ülésén, amelyen Bernard Shaw-t elnökké, a magyar írót pedig alelnökké választották.

A párizsi gyors pontosan futott be, s az egyik kocsi ajtajában feltűnt Shaw jellegzetes hófehér kecskeszakállas, dús szemöldökű fizimiskája. „Ah, Mister Karinthy! Ismerem az írásait. Egyik-másik olyan jó, hogy akár én is írhattam volna“ – válaszolt Shaw Karinthy köszöntésére, miközben Ágai Irénnek egy rózsacsokrot nyújtott át.

Kocsiba ültek, majd a Vígszínházba hajtottak, ahol a színésznő megmutatta a színpadot és az öltözőket. Az írónak minden nagyon tetszett. Aztán, amikor már a búcsúzásra került sor, így szólt: „Szeretnék egy emléket hagyni magának“ – mondta a színésznőnek, és egy rántással levette magáról a lengő szakállát. A meglepett Ágai Irén és Karinthy Frigyes előtt ott állt egy szakálltalan, magyar színész. Solymossy Sándor, az Operettszínház tagja tréfálta meg Pestet, Bernard Shaw maszkjában. „Nekem egy kicsit gyanús volt a dolog“ – mondta később Karinthy. „A maszk ugyan hibátlan volt, az angol beszéd is tökéletes, csak Shaw-hoz képest túlságosan udvarias. Nem volt elég goromba.“

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?