Róma. Az olasz parlament képviselőháza is igent mondott arra a javaslatra, hogy az egykori uralkodóház férfitagjai visszatérhessenek Olaszországba. Az olasz szenátus február 5-én már megszavazta ugyanezt az indítványt, amely – az eljárás végén kétharmados többséget igénylő – alkotmánymódosítást helyez kilátásba.
Képviselőházi igen a Savoyaiak hazatérésére
Róma. Az olasz parlament képviselőháza is igent mondott arra a javaslatra, hogy az egykori uralkodóház férfitagjai visszatérhessenek Olaszországba. Az olasz szenátus február 5-én már megszavazta ugyanezt az indítványt, amely – az eljárás végén kétharmados többséget igénylő – alkotmánymódosítást helyez kilátásba. A szenátorok el is érték ezt a hányadot, de a képviselőház csak egyszerű többséggel fogadta el a javaslatot. Három hónapon belül a törvényhozó testület mindkét házában meg kell ismételni a szavazást, s akkor már kötelező lesz mindkét házban a kétharmados többség. Ha ezt nem sikerül elérni, csak népszavazás dönthet a kérdésben.
A Savoyai-dinasztia két férfitagját, a hatvanöt éves Vittorio Emanuele herceget és fiát, a harmincesztendős Emanuele Filiberto herceget érinti az ügy. Olaszországban az 1946 júniusában tartott népszavazás a királyság megszüntetéséről és a köztársaság megteremtéséről döntött. Emiatt az utolsó olasz király, II. Umberto, miután mindössze 35 napig uralkodott, családjával együtt elhagyta az országot. Az olaszok ráadásul nem bocsátották meg II. Umberto apjának, III. Viktor Emánuelnek, hogy támogatta Benito Mussolini fasiszta rendszerét. Ezt a történelmi „igazságtételt” kívánta szolgálni a két évvel később kidolgozott alkotmány 13., ideiglenes rendelkezése, amely kimondta: a Savoyai-ház tagjai és leszármazottai nem rendelkezhetnek választójoggal, közhivatalt és választott tisztséget sem tölthetnek be. Az uralkodó és felesége, valamint férfi leszármazottaik Olaszország területére sem léphetnek be. A rendelkezést 1987 decemberében részlegesen módosították: II. Umberto özvegye, a nemrég elhunyt Maria José di Savoya esetében eltörölték a száműzetést. A visszatérés tilalma továbbra is sújtja a Genfben élő család két férfi tagját.
A Savoyaiak visszatérésének ügyét 1997-ben Romano Prodi balközép kormánya tűzte napirendre. A strasbourgi Európai Parlament az emberi jogok tiszteletben tartásának az elvét követve foglalt állást a Savoyaiak mellett, a strasbourgi emberi jogi bíróság pedig elfogadta Vittorio Emanuelének az olasz állam ellen benyújtott keresetét.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.