Karamboloztak? Fújni fognak!

Pozsony. A szlovák utakon átlagosan minden ötödik percben történik egy baleset, minden 19. percben valaki megsérül, minden két órában valaki súlyos sérülést szenved és nyolc óránként egy ember életét veszíti karambol során. Tudja, mit kell tennie, ha közúti baleset áldozata lesz? Hova hívjon először?

Még a legkisebb balesetnél is kötelessége megállni, ha ennek ellenére tovább hajt, több ezer koronás bírságra számíthat.

Ha tűz keletkezik

Ha a baleset után észreveszi, hogy a gépkocsiból üzemanyag szivárog, haladéktalanul hagyja el a helyszínt és hívja a tűzoltókat. Ha valóban lángra lobban az autó, mindenkinek biztonságos távolságba kellene mennie. Ha nagyobb mennyiségű üzemanyag folyik az útra, tanácsosabb, ha az arra haladó gépkocsikat is megállítják.

Olyan helyzet is bekövetkezhet, amikor az ütközést követőn azonnal lángra lobban az autó. Ebben az esetben is biztonságos helyre kell menekülni, a lehető legmesszebb az égő gépkocsitól. A kisebb tüzet természetesen kézi poroltókkal is el lehet oltani. Ugyan a kézi tűzoltó-berendezések nem részei a gépkocsi kötelező alapfelszereltségének, nem árt, ha minden autóba vásárolnak egyet, hisz jelentős értéket menthetnek meg vele. Másfél literes poroltók már nem egész 500 koronáért is kaphatók Szlovákiában. Ezek természetesen csak kisebb tűz eloltására alkalmasak. Ha a motor lobban lángra, nem ajánlott gyorsan felnyitni a motorházat - ezáltal ugyanis hirtelen sok levegőt kapna a tűz, és rendkívül gyorsan tovább terjedne.

Sok információra van szükségük

Mentő, rendőrség vagy tűzoltók hívásakor mindig a központban lévő munkatárs utasításait kövessék. Először mutatkozzon be, és a lehető legpontosabban írja le a baleset helyszínét: a várost, az utcát, a konkrét kereszteződést vagy azt, hogy az autópálya hányadik kilométerén történt a baleset. Továbbá a sérült személyek számát és állapotát is meg kell adnia, illetve azt a telefonszámot, amelyről segítséget hívott. Még ha az adott pillanatban fölöslegesnek is tűnnek a feltett kérdések, a telefonközpontban dolgozó személyeket ilyen helyzetre iskolázzák, pontosan tudják, mit kell kérdezniük.

Hogy kerülje el a baleseteket?

A legfontosabb, hogy elővigyázatosan vezessen és ne kockáztasson. Elsősorban azt kell tudatosítania, hogy az utakon nincs egyedül, és a közúti közlekedés többi résztvevőjének is időben tudtára kell adnia, mit fog csinálni. Fáradtan vagy idegesen is kockázatos lehet volán mögé ülni, mert ilyenkor csökken a sofőr reakcióideje – csak fáradság miatt tavaly 304 baleset történt.

Ha a helyszínre érkeznek a rendőrök

Rendszerint a rendőrök irányítják a helyszínen a forgalmat. Kiérkezésükig viszont a baleset résztvevői tehetik meg ezt. Erre elsősorban azért van szükség, hogy az összetört autókba már ne hajtsanak bele má járművek. Természetesen ezt csak városban, lakott területen vagy olyan utakon tehetik meg, melyeken a gépkocsik nem hajtanak gyorsan. Autópályákon és gyorsforgalmi utakon inkább az út mellet várják meg a rendőrség érkezését. A rendőrök az összes résztvevőnél megvizsgálják, nem fogyasztottak-e alkoholt, majd leellenőrzik az iratokat.

A balesetet el lehet kerülni

A statisztikai adatok rendszerint jó útmutatót kínálnak arra, hogyan lehet elkerülni a karambolokat. A legtöbb közúti balesetre ugyanis azért kerül sor, mert a sofőrök nem tartják be a biztonságos követőtávolságot. Második helyre került a kockázatos előzés, harmadikra a gyorshajtás, negyedik helyre pedig azok az esetek, amikor a sofőrök ittas állapotban ülnek volán mögé - átlagosan minden 23. sofőr fogyaszt alkoholt vezetés előtt. A halálos kimenetelű balesetek többségénél a gyorshajtás volt az ok.

Statisztikailag bebizonyított tény, hogy a gyorshajtás miatt épp az autópályákon kerül sor a legkevesebb, de egyben a legsúlyosabb balesetekre. A városokban lényegesen több, kisebb koccanás történik, melyek során rendszerint nem kerül sor sérülésekre. „Tavaly 12 947 szerencsétlenség amiatt történt, mert a sofőrök nem összpontosítottak kellőképpen a vezetésre” – árulta el érdeklődésünkre Marta Bujňáková, az Országos Rendőr-főkapitányság sajtóosztályának munkatársa.

Manapság már azok sincsenek magukra hagyva, akik nem tudnak elsősegélyt nyújtani a közúti balesetek során megsérült személyeknek. Ilyenkor az „életmentő telefonszámon” orvosok segítenek a bajbajutottakon. A telefonszám: 0850 11 13 13.A segélyszolgálat 2003 óta működik, a nap 24 órájában. Elsődleges célja megfelelő segítséget adni az elsősegélynyújtás terén a laikus életmentőknek. Aki nem tud mit kezdeni a sérülttel, felhívhatja a számot, és az ügyeletes orvos elmagyarázza, mi a teendő a gyorsmentő megérkezéséig.

Az életmentő vonalon a hét minden napján egy orvos és egy nővér áll a rászorultak rendelkezésére. Tanácsot adnak a hívónak, mit kell tennie a leírt sebesülésnél.

Ha súlyos sérülésekről van szó, elsősorban a 112-es „életmentő számot” vagy a 115-ös telefonszámon kell segítséget hívni. Csak ezek után ajánlatos tárcsázni az életmentő vonalat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?