<p>Karácsonyember, háromkirályok, Jézuska, Télapó – nézze meg térképünkön, Európában hol ki hozza a karácsonyi ajándékokat. A térkép kattintás után nagyban nyílik. </p>
Jézuska, Santa, Télapó? Hol ki hozza az ajándékot?
Sancta Claus vagy Jézuska? A kép sokkal árnyaltabb, ha végignézzük, Európa egyes nemzeteinél ki hozza a karácsonyi ajándékot. Előbbi csak az angoloknál van szolgálatban karácsonykor (valamint Észak-Amerikában), ám meglepőnek tűnhet, hogy Jézuska tevékenységi köre is csak az egykori Habsburg-birodalom területére, valamint a vele szomszédos délnémet nyelvterületre terjed ki. Mivel a karácsonyfa állítása és a ma ismert és általánossá vált ajándékozás viszonylag új jelenségnek számít (19.század eleji gyökerei vannak), feltételezhető, hogy Jézuska, mint ajándékhozó is délnémet-osztrák irányból érkezett a térségbe.
Régiónkban 1948 után ideológiai okokból Jézuska helyett szovjet importtermékként megjelent Télapó, ám téves az az elképzelés, miszerint ez az orosz nyelvterületen is kommunista „újítás” lenne. Ott korábban is Télapó (kékkel) hozta az ajándékot.
Nyugaton általában „Karácsonyapó” (zölddel) vagy „Karácsonyember” (világoszölddel) különböző helyi mutációi hozzák az ajándékot. A norvégoknál és a svédeknél eredetileg karácsonyi manó hozta az ajándékot, ez változott át az utóbbi időben Mikulásszerű Santa Claus-figurává.
A déli államokban sok esetben eredetileg nem is kötődött az ajándékozás karácsony napjához. A görögöknél például január 1-jén érkezik Szent Bazil, Olaszország pedig ajándékozás ügyében nagyon tarka. Valahol Karácsonyapó (Babbo Natale), néhol Jézuska (Gesù bambino) ajándékoz, valahol csak vízkereszt ünnepén, máshol pedig már december 13-án. Egyes spanyol vidékeken a háromkirályok (napkeleti bölcsek) hoztak ajándékot. A baszk régióban Olentzero, egy baszk népviseletbe öltözött, kormos szenesember hozza az ajándékokat, míg a katalán nyelvterületen egy farönk!
Mikor mondjuk el, hogy nem a Jézuska hozza?
A kisgyerekben fel sem merül, hogy nem csoda áll a háttérben. Később erősödik benne a kíváncsiság, hajtja az ismeretlen felderítése utáni vágy. Hogyan és mikor mondjuk el, hogy nem Jézuska hozza az ajándékot? Mit tegyünk, ha gyermekünk rákérdez? Olvassa el, mit mond a gyermekpszichológus!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.