(pluska)
Ezt teheted, ha nem szállították ki az ajándékokat karácsonyig
A karácsonyi vásárlások gyakran azzal járnak, hogy a vásárlók csak akkor tartanak igényt az árura, ha azt szentestéig kiszállítják. Ha csalódnak, jogukban áll elállni a szerződéstől, sőt, bizonyos esetekben három különböző indokból is.
A megkötött adásvételi szerződés alapján az eladónak kötelessége a terméket az egyeztetett határidőn belül kiszállítani. Az internetes vásárlások során ez a határidő általában a konkrét terméknél van feltüntetve, például 3–5 nap, vagy az, hogy a termék raktáron van. Ilyenkor az üzleti feltételekben az eladók leírják, mennyi idő alatt érkezik meg a raktáron lévő áru. Mindenesetre joggal várható el, hogy a raktáron lévő árut indokolatlan késedelem nélkül szállítsák ki.
Ha az eladó nem ad meg konkrét szállítási határidőt, a vásárló követelheti a termék azonnali kiszállítását. Az eladónak ilyenkor késedelem nélkül, de legkésőbb a szerződés megkötésétől számított 30 napon belül kell teljesítenie. „Ha az eladó ebben az időkeretben nem szállít, jelezd neki a késedelmet, és adj meg számára egy ésszerű póthatáridőt. Ha másodszor is csalódást okoz, és a póthatáridőn belül sem szállít, jogod van elállni a szerződéstől” – magyarázza Eduarda Hekšová, a dTest fogyasztóvédelmi szervezet igazgatója.
„Ez független attól, hogy online boltban vásároltál, vagy egy hagyományos boltban rendelted meg a raktáron nem lévő árut.”
Online vásárlás esetén – vagy pontosabban bármilyen távollevők között kötött szerződés esetén – 14 napon belül jogod van elállni a szerződéstől, akár indoklás nélkül is. Ezt a jogot akkor is gyakorolhatod, ha például utólag megtudod, hogy a szállítás hosszabb időt vesz igénybe, mint vártad.
Karácsony környékén gyakori, hogy az eladók garantálják az áruk szállítását szentestéig. „Ez a garancia kötelezi az eladót. Ha nem szállítják ki időben az ajándékokat a fa alá, az a szerződés lényeges megszegésének számít. Ebben az esetben is jogod van elállni a szerződéstől” – mondja Eduarda Hekšová a dTesttől.
Ha az eladó nem téríti vissza a pénzt ésszerű időn belül az elállás után, fel lehet szólítani úgynevezett per előtti felszólítással. Egy ilyen felszólítás nem kötelez arra, hogy peres úton érvényesítsd az igényedet.
Ha internetes vásárlás során bankkártyával fizettél, és az eladó nem szállítja ki az árut, igénybe veheted a „chargeback” visszatérítési eljárást. „Bár ez nem kötelező szolgáltatás, bizonyos feltételek mellett lehetőséget nyújt a pénz visszaszerzésére. Probléma esetén mielőbb lépj kapcsolatba a bankoddal a visszatérítés érdekében. A kérelmet támogasd releváns dokumentumokkal, például az eladóval folytatott levelezés másolatával” – zárja a tájékoztatást Eduarda Hekšová a dTest részéről.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.