Javíthatatlanok az autójavítók

A sofőrök többsége évente legalább egyszer elviszi gépkocsiját autószervizbe, ha másért nem, akkor a szokásos generáljavításra. A gépkocsit reggel leadja, egész nap retteg, hogy mennyibe fog kerülni a javítás, majd délután közlik vele, hogy – mondjuk – 13 000 korona. A sofőr fizet, és azt gondolja: nem baj, egy évig nyugtom van.

Lelkiismerete viszont nem hagyja nyugodni. Nem tudja miért fizetett ennyit és azt sem, hogy az elvégzett munkáért fizetett-e. Hogyan derítheti ki azt, hogy becsapták-e? A válasz egyszerű: gyakorlatilag sehogy. A sofőrök többsége ugyanis laikus, nem veszik észre, hogy öt liter olaj helyett csak kettőt cseréltek ki, hogy az autóba használt alkatrészt raktak, vagy nem létező hiba megjavításáért fizettek. Sokan állítják, hogy az autószervizek legmegbízhatóbb pénzforrása a generáljavítások során észlelt rejtett hiba.

Nem mindenki megy reklamálni

Szabó András Dunaszerda-helyről tavaly vitte el gépkocsiját generáljavításra. Kicserélték a motorolaját, a féktárcsákat, teljesen új négy nyári gumiabroncsot is vásárolt, a javításért végül 23 ezer koronát fizetett. Az autó belső tisztításáért és kiporszívózásáért például 700 koronát kértek annak ellenére, hogy nem kért ilyen szolgáltatást. „Gondoltam, hogy nem úszom meg tízezer korona alatt, de ilyen összegre nem számítottam. Mikor rákérdeztem, mi került enynyibe, azt a választ kaptam, hogy a javítás során komoly hibára bukkantak, és mivel ez több összetevőjű volt, ezért minden javítás szükséges volt” – mondta lapunknak Szabó.

Mivel autójára még vonatkozott a hároméves jótállás, márkaszervizbe vitte az kocsit. A több mint húszezer korona kifizetése után viszont az első útja egy ismerőséhez vezetett, aki már néhány éve maszek szervizt üzemeltet. Az átnézte az autót, és mint kiderült, a márkaszervizben a kiszámlázott munkálatok csupán felét végezték el, például a motorolajnak is csak a felét cserélték ki. „Bár ismerősöm azt mondta, fölöslegesen megyek vissza reklamálni, nem járok sikerrel, én mégis elmentem. Az autómon dolgozó szerelő nem akart velem szóba állni, így beszélni akartam a főnökével. Azzal fenyegetőztem, hogy ha nem adják vissza a pénzt, a sajtóhoz fordulok, és botrányt csinálok az ügyből” – mondta Szabó.

Meglepetésére az autót újra átellenőrizték, és beismerték, hogy hibáztak. Mindent helyrehoztak, ráadásul a szervizelés teljes árát visszafizették és ígéretet kapott, hogy a következő generáljavítás kiadásait szintén a márkaszerviz állja. „Az érintett szerelőt ráadásul menesztették. Szerencsém volt, de az én esetem szerintem egyedülálló. Ugyanis nagyon kevés embernek van lehetősége átellenőrizni, hogy becsapták-e, vagy sem. Meggyőződésem, hogy különböző márkaszervizekben nap mint nap kitolnak az emberekkel” – jelentette ki a pórul a járt sofőr.

Pofonegyszerű csalások

Ha egy szerelő gyorsan pénzhez akar jutni, akkor egy generáljavítás során „véletlenül” rejtett hibára bukkan – ideális, ha egyszerre többet is talál, ugyanis ez még inkább összezavarja a kocsi tulajdonosát. Ez gyakorlatilag annyit jelent, hogy olyan munkáért és javításért kérik el a pénzt, amit nem végeznek el.

A másik jól bevált trükköt a hibás alkatrészek cseréjénél szokták alkalmazni. Az adott alkatrészt egyszerűen használtra cserélik le, a teljesen új pedig a szerelő szekrényébe kerül. Mivel papíron eladta és beszerelte az alkatrészt a javított autóba, gyakorlatilag azt csinál vele, amit akar – rendszerint valamivel olcsóbban eladja, és máris megkereste a napi betevő falatot. Ha az illető autója a szakszerűtlen csere következtében egy hónap múlva véletlenül elromlik, visszaviszi az autót, a márkaszervizben pedig közlik vele: rejtett hibára bukkantak.

Ha valakinek szerencséje van, és észleli a hibát, reklamálhat. Kérdéses, milyen sikerrel. Fogyasztóvédelmi szervezetekhez, sőt végső esetben akár bírósághoz is lehet fordulni hasonló esetekben, a sofőrök többségének viszont erre nincs ideje, sem energiája.

Ezért inkább kifizetik az eltúlzott számlát a szervizekben, ahol nem egyszer azon versengenek a szerelők, hogy kinek sikerül több pénzt zsebre vágni. Természetesen tisztelet a kivételnek, nem minden szervizben csalnak, és nem mindegyik szerelő csal. Sajnos a sofőrök gyakori negatív tapasztalatai a tisztességes szerelők hitelét is rontják.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?