<p>Az eredetileg tervezett február 7-e helyett szombaton kísérli meg a Dragon űrkapszulának a világűrbe való falbocsátását a kaliforniai SpaceX magánvállalat.</p>
Ismét a Dragon űrhajó fellövésére készül a SpaceX (frissítve: nem sikerült)
A Dragont a Falcon 9 hordozórakéta juttatja fel a világűrbe Cape Canaveralról, egyelőre ember nélkül. Az automata vezérlésű űrhajót, miután megközelíti majd a Nemzetközi Űrállomást (ISS), Don Pettit amerikai űrhajós fogja majd be egy robotkarral.
Ez lehet az első alkalom, hogy egy magáncég űrjárműve csatlakozzon a Föld körül keringő űrállomáshoz. A Dragon csaknem 500 kilogramm hasznos terhet - élelmiszert, laptopokat és elemeket szállít az ISS-re.
Az Elon Musk internetes vállalkozó és PayPal-alapító tulajdonában lévő SpaceX a fellövés új dátumát az amerikai űrkutatási ügynökséggel (NASA) közösen tűzte ki.
A SpaceX (Space Exploration Technologies Corp.) egyike azoknak az amerikai magáncégeknek, amelyek azért versengenek, hogy a NASA űrkompflottájának tavalyi "nyugdíjazása" után elsőként építsenek meg egy olyan űrhajót, amely képes emberek és teherrakományok biztonságos feljuttatására az ISS-re.
A NASA a shuttle-ok kivonása után a magánszektorhoz fordult segítségért, több százmillió dollárral támogatva annak fejlesztéseit. A lehetőséggel élni kíván a Sierra Nevada, a Blue Origin, az Orbital és a Boeing is. A riválisok közül a SpaceX volt az első, amely 2010 december 9-én képes volt űrhajót Föld körüli pályára állítani, majd onnan biztonságosan visszahozni.
A SpaceX azt reméli, hogy 2014-ben már űrhajósokat is feljuttathat az ISS-re, a NASA addig kénytelen az orosz Szojuz űrhajókon helyet bérelni az asztronautái számára.
FRISSÍTVE
Műszaki okok miatt megszakították szombaton a floridai Cape Canaveral állomáson a történelem első magánűrhajójának a világűrbe történő felbocsátását.
Az ember nélküli Dragon (Sárkány) űrkapszulát a kaliforniai SpaceX magánvállalat juttatta volna a világűrbe egy Falcon 9 hordozórakétával. Mind a rakétát, mind pedig az űrkapszulát ez a cég tervezte. A tervek szerint az űrhajó csatlakozott volna a nemzetközi űrállomáshoz (ISS).
A közép-európai idő szerint 10.55-re előirányzott felbocsátás során a visszaszámlálás rendben lezajlott, de a rakéta nem vált el a kilövőállványról, mert azt egy számítógép megakadályozta - közölte az amerikai űrhivatal (NASA).
Ha ki tudják javítani a hibát, legközelebb jövő héten kedden próbálják meg újra elindítani a kapszulát.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.