Iskolázottabbak a nők

Brüsszel. Szlovákiában átlagosan 25 százalék az eltérés a női és a férfifizetések között, míg az unióban ez a különbség csupán 15 százalékos.
Nálunk a születéskor várható élettartam a nőknél 78 év, szemben a férfiak 70,3 évével. Az utóbbi adat a 25 tagú unióban az 5.

Brüsszel. Szlovákiában átlagosan 25 százalék az eltérés a női és a férfifizetések között, míg az unióban ez a különbség csupán 15 százalékos.

Nálunk a születéskor várható élettartam a nőknél 78 év, szemben a férfiak 70,3 évével. Az utóbbi adat a 25 tagú unióban az 5. legalacsonyabb, csupán a balti államokban és Magyarországon élnek rövidebb ideig a férfiak.

Európai uniós átlagban – 2004-es adatok szerint – a nők születéskor 81,2 évnyi életre számíthatnak, míg a férfiak 75,1 évre. Spanyolországban és Franciaországban a nők átlagos várható kora 83,8 év, míg a férfiaké Lettországban csupán 65,9. A 65 évesnél idősebbek közt Lettországban közel 68 százalék a nők aránya, míg Cipruson és Görögországban csupán 55,3 (Magyarországon 63,2) – derül ki az Európai Bizottság huszonöt országot összehasonlító friss statisztikájából, amelyet az Eurostat statisztikai hivatal készített.

Uniós szinten a felsőoktatásban részt vevők 54,6 százaléka nő; Szlovákiában az átlagot meghaladó minimálisan mértékben, 55 százalékban kapnak helyet a gyengébb nem képviselői az egyetemeken és főiskolákon.

A nők összességében magasabb képzettségűek, mint a férfiak: az EU-ban a nők 80%-a rendelkezik legalább középiskolai végzettséggel, míg a férfiaknak csupán a 75%-a mondhatja el ezt magáról. Ebben a kategóriában Szlovákia kifejezetten jól áll: nálunk a nők 92%-a, a férfiaknak pedig 91%-a rendelkezik középiskolai végzettséggel.

A magasabb képzettség ellenére mindössze a menedzserek 32 százaléka nő; e téren a balti országok állnak a legjobban, ahol a vezetői posztok mintegy 40 százalékát töltik be nők, Szlovákia e téren a középmezőnybe tartozik. Ausztriában 27 százalék a női vezetők aránya, míg a vele szomszédos Németországban 26,4. Skandináviában ezek az értékek 30 százalék körüliek. A legkevesebb női csúcsvezető Cipruson (13,6 %), Máltán (14,5 %) és Dániában (23 %) van.

A hölgyek körében nagyobb a munkanélküliség: uniós szinten 9,6 a női és 7,6 a férfi-munkanélküliség, ezen belül Szlovákiában 16,6, illetve 15,2 százalék az arány – ezekkel a mutatókkal a sereghajtók közé tartozunk.

Az unióban átlagosan minden harmadik nőt foglalkoztatnak részmunkaidőre. Szlovákia e téren sereghajtó (az aránya 4%), a második legalacsonyabb mutatóval pedig Magyarország rendelkezik (6%). (m, t, só)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?