Még négy nap van hátra a hétfőn kezdődő, első körben meghirdetett középiskolai felvételi vizsgákig. A jelentkezők megmérettetése mához pontosan egy hétre, csütörtökön folytatódik. Közülük nyilván többeket nyomaszt a vizsgadrukk érzése.
Inkább aludj egy jó nagyot a felvételi előtt!
A teljesítménykényszer komoly erőfeszítést igényel a diákoktól. A feszültséggel és kihívásokkal teli helyzet, az elvárásoknak történő megfelelés kényszere – vagyis a stressz – felemészti az energiákat. Ahhoz, hogy sikeres légy a vizsgán a rengeteg tanulás mellett törődj egy kicsit önmagaddal is! Az első és legeslegfontosabb tanács tehát a hatékony időbeosztásra vonatkozik. A helyes arány ugyan mindenkinél különbözik, de törekedni kell rá, hogy tanulásra és pihenésre egyaránt jusson idő. A kulcs a megfelelő energiagazdálkodásban rejlik. Határozd meg az adott vizsgára fordítani szánt felkészülési idő mennyiségét! Készíts időtervet! A vizsgadrukk, illetve a pánik érzésének egyik leggyakoribb kiváltó oka az az érzés, hogy „nem lesz elég idő mindent megtanulni…”. Figyelj arra is, hogy a vizsga előtt egy kicsit „nagyobbat pihenj” – a fáradt szervezetet sokkal jobban megviseli a normális mértékű vizsgadrukk is. Akkor is fordíts időt a pihenésre, szabadidős elfoglaltságokra, ha úgy érzed, kár minden percért, amit nem tanulással töltesz! Aludj eleget – a fáradt agy úgy sem olyan fogékony, mint a pihent!
A vizsgaanyag megtanulása több fázisban történjen. Az egyes fázisok során a tudásanyag lépcsőzetesen egymásra épül, a többszöri ismétlés miatt jobban bevésődik, kialakul a tudásanyagon belüli összefüggésrendszer. Tarts szünetet az egyes témakörök között!
Óránként öt perc szünet nem zavarja meg a tanulás ritmusát, kellőképpen pihentet azonban ahhoz, hogy felfrissülj! A rögzítési fázisban az ismétlés és a rendszerezés történik – ismeretlen új anyag már nem kerülhet a megtanulnivalók közé. Ha megoldható, célszerű vizsgahelyzetet szimulálni (akár írásban, akár egymás kikérdezésével). Az ismétlési fázisban már csak a rögzítési fázisban saját magad által készített kivonatos anyaggal foglalkozz!
A stressz oldásában kiemelt szerepe van az önszuggeszciónak is, vagyis mondogasd magadnak: „Sikerülni fog, mert képes vagyok rá!” Emlékeztetnénk rá, testünk és a lelkünk nagyon szoros kölcsönhatásban működik. Ha feszültek vagyunk, anélkül hogy észrevennénk, az akaratlagos izmaink (főleg a tarkótáji-, a hát- és a hasizmok) is megfeszülnek. Pusztán azzal, hogy tudatosan lazítjuk izmainkat, csökkenteni tudjuk feszültségünket. Az ellazult izomállapothoz ugyanis ellazult lelkiállapot tartozik. Vegyünk fel tehát lazább testhelyzetet, mozgassuk meg izmainkat! A stressz jele a szapora felületes légzés. Ha lelassítjuk légzésünket, és figyelünk az alapos lassú kilégzésre, ez részben lassítja szívműködésünket, ettől pedig megnyugszunk.
Végezetül, a vizsgadrukknak olyan ellenszere is van, amely különösen finom, az pedig a csokoládé. Ugyan az „energianövelő csokievés”-t a világ egyik legfinomabb kúrájának hívják, nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy a sok csokoládé veszélyt jelent a szervezetre. Súlyfelesleghez, cukorbetegséghez, anyagcserezavarhoz, fogszuvasodáshoz vezethet, ráadásul, a túl sok csokitól pattanások keletkezhetnek bőrön. (-cz-e, f)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.