Indul a Mindentudás Egyeteme 2.0

Budapest |

<p>Barabási Albert-László fizikus, a bostoni Northeastern Egyetem professzorának szombati előadásával újraindul a hazai tudományos ismeretterjesztés legnépszerűbb programsorozata, a Mindentudás Egyeteme - hangzott el a szervezők pénteki budapesti sajtótájékoztatóján.</p>

A Magyar Tudományos Akadémia és a Magyar Telekom által alapított Mindentudás Egyeteme közel négy év szünet után, a Norvég Alap támogatásával, megújult szerkezettel és a tudomány újdonságaival tér vissza az előadótermekbe és a képernyőkre. A projekt összköltségvetése 840 millió forint.
A sajtótájékoztatón jelen volt Siri Ellen Sletner norvég nagykövet.
"Nincs sikeres társadalom, állam vagy nemzet tudás és a tudás megbecsülése nélkül" - hangsúlyozta Pálinkás József, az MTA elnöke.
Mint kifejtette, az Akadémia közfeladatai közé tartozik a kutatási eredmények hiteles és közérthető tolmácsolása a társadalom felé. A korábbi években sikeres Mindentudás Egyeteme jól ellátta ezt a feladatot.
"Azt szeretnénk, hogy a megújulva most elindított Mindentudás Egyeteme is sikeresen és hitelesen lássa el feladatát. A Magyar Tudományos Akadémia által felkért kiemelkedő előadók és kutatók hiteles forrásból, felelős módon keresik a választ az új tudományterületek és témák által felvetett kérdésekre" - hangsúlyozta Pálinkás, aki bízik abban, hogy a kiemelkedő tudományos műhelyek vezető kutatóinak előadásai nyomán sok-sok fiatal kap kedvet majd a természet- és társadalomtudományok műveléséhez, és választja a kutatói pályát.
Christopher Mattheisen, a Magyar Telekom elnök-vezérigazgatója az indulás kapcsán elmondta, hogy a vállalat a társadalmi felelősségvállalást a jövőbe történő beruházásnak tekinti. "A tudomány népszerűsítésével és az oktatás támogatásával is hozzá kívánunk járulni a digitális felzárkózáshoz, a társadalmi esélyegyenlőség és fenntartható fejlődés erősítéséhez, ezáltal Magyarország versenyképességének javításához" - fogalmazott.
Az új programsorozat abban különbözik a korábbi nagysikerű Mindentudás Egyetemétől, hogy a legújabb kutatási irányok és eredmények bemutatása mellett a tudomány társadalmi beágyazottságára, a kutatás-fejlesztésre és a társadalmi fogadtatásra is ráirányítja a figyelmet. A program 4 tematikus blokkból áll: élet, környezet, társadalom és jövő. Az összesen 16 előadás e blokkokba illeszkedve követi egymást. Tíz előadásnak a Semmelweis Egyetem Tűzoltó utcai épülete ad otthont, a többit hat egyetemi városban: Debrecenben, Miskolcon, Pécsett, Sopronban, Szegeden és Veszprémben rendezik.
A jól bevált tantermi előadások televíziós felvételeit rendre egy-egy, az adott tudományos eredmény különféle kutatás-fejlesztési aspektusait, gyakorlati hasznosulásait bemutató filmösszeállítás, illetve a téma társadalmi, erkölcsi vagy világnézeti összefüggéseit boncolgató kerekasztal-beszélgetés felvétele kíséri. A tizenhat előadás témakörében összesen 48 televíziós műsor készül, amelyek a Magyar Televízióban és a Duna Televízióban követhetők nyomon. Az előadás szerkesztett felvétele és a két kapcsolódó tévéműsor az előzetes tervek szerint egyhetes blokkokban kerül majd adásba és a televíziós sugárzással egy időben az interneten is elérhető lesz.
Barabási Albert-László, aki az Egyesült Államokból kifejezetten ez alkalomból látogatott haza, az emberi viselkedés dinamikájának kiszámíthatóságáról tart előadást a budapesti közönségnek. A Mindentudás Egyeteme 2.0 többi előadója is nemzetközileg elismert magyar kutató, akik az elkövetkező hetek során egyebek közt a lelki egészségről, az alváskutatásról és a genomika legújabb eredményeiről, az asztrobiológia, a nanotechnológi és az őssejtkutatás izgalmas kérdéseiről beszélnek az érdeklődőknek.
A Mindentudás Egyeteme 2.0 előadásai a mindentudas.hu honlapon követhetők, ám a programsorozat történéseivel a Facebook oldalán is megismerkedhetnek az érdeklődők. Az előadások ingyenesen látogathatók, de a részvétel előzetes regisztrációhoz kötött. Jelentkezni a mindentudas.hu-n lehet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?