A pandémiás karanténidőszak hatására a fiatalok agya sokkal gyorsabban öregedett.
Ilyen hatással van a tinédzserek agyára a kétévnyi karantén
A Biological Psychiatry: Global Open Science című szakfolyóiratban megjelent publikáció szerint a szakértők két csoport fiatal MRI-felvételét vizsgálták. Az egyik csoportban 81 tizenéves agyáról készült felvételt vizsgáltak, melyeket 2016-2019 között készítettek, a másik csoport 82 darab 2020 októbere és 2022 márciusa között készített MRI-felvételt tartalmazott.
A felvételek megvizsgálása után a kutatócsoport megállapította, hogy a serdülőkori agyi változások sokkal erőteljesebbek voltak a karantén utáni időszakban, tehát az agy gyorsabban öregedett.
Az alanyokat azért kezdték el vizsgálni, hogy megnézzék, milyen hatással van a fiatalkori stressz a mentális egészségre. A lezárások után a fiatalok jelentős része számolt be mentális problémákról – szorongásról és depresszióról.
„A mentális egészség romlását a tizenévesek agyában bekövetkező fizikai változások kísérik, valószínűleg a járvány okozta stressz miatt” – mondja Ian Gotlib, a tanulmány vezető szerzője. Hozzátette: az ehhez hasonló agyi öregedés a felnőttek esetében a kognitív képességek romlásával jár, a fiatalok esetében egyelőre még vizsgálják, milyen mellékhatása lehet a felgyorsult folyamatnak.
(hvg.hu, cszs)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.