II. Erzsébet mint francia államfő?

Az 1956-os szuezi-konfliktus miatt az európai erők egyesítésére Franciaország örök riválisával, Nagy-Britanniával való egyesülését kezdeményezte, azonban London elutasította ezt a furcsa ajánlatot.

A BBC brit közszolgálati rádió a olyan hivatalos brit dokumentumok létezéséről számolt be, amelyekből az derül ki, hogy az Egyiptom által államosított Szuezi-csatorna visszaszerzésére kidolgozott terv egyeztetésére Londonba látogató Guy Mollet francia kormányfő 1956. szeptember 10-én hazája és Nagy-Britannia egyesítését javasolta brit kollegájának. A merész francia felvetést Franglia megalakulásáról Anthony Eden visszautasította, de lelkesen fogadta Mollet azon javaslatát, hogy Franciaország csatlakozzon a brit birodalomból kialakult független államok alkotta Nemzetközösséghez. A brit kormányfőnek Norman Brook kabinetfőnökkel folytatott beszélgetéséről készült szeptember 28-i feljegyzés arról tanúskodik, hogy „Mollet úr szerint semmi akadályba nem ütközik Őfensége franciaországi elfogadtatása, és az, hogy a franciák kedvezően viseltessenek az ír modell szerinti közös állampolgárság irányában“. Azaz, hogy II. Erzsébet királynő legyen a francia államfő. A dokumentumok – amelyek titkosságágának húsz évvel ezelőtti feloldásáról a The Sunday Times be is számolt 1987. szeptember 6-án, – a BBC szerint a kutatókat eddig nem nagyon érdekelték. Franciaországban semmilyen archív anyag nem létezik az 1956-os egyesülési tárgyalásokról, de az értesülést még 1987-ben megerősítette a Le Monde című párizsi napilapnak nyilatkozva a londoni találkozón részt vevő francia külügyminiszter. Christian Pineau szerint miniszterelnöke nem egyeztetett előre senkivel, és a brit kollegájával folytatott beszélgetés közben mindenki meglepetésére hirtelen támadt a fúzióról szóló ötlete. Georges-Henri Soutou, a Sorbonne egyetem történésze a BBC-nek egyszerűen abszurdnak nevezte, hogy a tervet a franciák elfogadták volna. A francia-brit egyesülés gondolata ugyanakkor már 1940-ben is felmerült. A francia ellenállást Londonból irányító Charles de Gaulle tábornok és Winston Churchill akkori brit miniszterelnök jóváhagyásával Jean Monnet, a francia-brit koordinációs bizottság elnöke fogalmazta meg a két ország „felbonthatatlan egyesüléséről“ szóló dokumentumot. Az 1940. június 16-án De Gaulle által Paul Reynaud francia miniszterelnöknek lediktált egyesülési deklaráció viszont soha nem lépett életbe, ugyanis másnap Reynaud lemondott, és helyét a németekkel kollaboráló Philippe Pétain marsall vette át.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?