Oslo. Tiltakozó hullámot váltott ki Norvégiában az ötlet, hogy kegyelemből végezzenek Keikóval, a Szabadítsátok ki Willyt! című filmek delfinhősével. A végzetes megoldás azért merült fel, mert a norvég fjordban, ahol a kardszárnyú meghúzta magát, nem élné túl a kemény telet.
Hol telelhet a filmsztárdelfin?
Keiko vasárnap óta már a norvég fjordon csónakázókkal bolondozik, igazolva, hogy a fogság időszakából máig megőrizte emberszeretetétTASR/EPAKeikót – neve japán, Szerencsést jelent – egy hónappal ezelőtt, Izland partjainál engedték végleg szabadon. A filmsztárdelfin ezután a Norvégia nyugati partjánál lévő Skaalvik fjordban „kötött ki”, immár ott érzi otthon magát.
A mostanra 25 éves, 3-4 tonna súlyú, 10 méter hosszú delfin fokozatos visszaszoktatása a „szabad világba“ két évtizedes fogság után négy évig tartott, és nem kevesebb mint 20 millió dollárba került. Világszerte sok filmrajongó pénzzel is hozzájárult, hogy kedvence, akárcsak a filmben, visszakerüljön a tengerbe. A Szabadítsátok ki Willy-Keikót! alapítvány sok millió dollárral finanszírozta a nem mindennapi műveletet. A delfint első lépésként kiengedték futballpályányi úszó ketrecéből. Új, hússzor nagyobb lakhelyét különleges hálókkal választották le az izlandi Klettsvik-öbölben. A 260 méter hosszú és 30 méter széles hálót láncokkal és csavarokkal erősítették a tengerfenékhez, sok helyen sziklához. Keiko-Willy azonban bátortalanul úszott ki új birodalmába, s gyorsan visszatért az ismerős karámba. „Edzői” sokáig hiába bátorították, mígnem végül mégis a szabadságot választotta. De csak egy hónapra ment „szabadságra.” A ráhelyezett jelfogó alapján kiderült, hogy vasárnap óta már a norvég fjordon csónakázókkal bolondozik, igazolva, hogy a fogság időszakából máig megőrizte emberszeretetét.
– Jobb lenne elejteni – vélekedett Nils Oeien bálnaszakértő, aki szerint az orkának nincs túl sok esélye, hogy túlélje a zord norvég telet. Ötlete felháborodást keltett Norvégiában, és Keiko a bulvárlapok védencévé lett. A lapok ennek ellenére szívesen élcelődnek azon, hogy a szerencsétlen Szerencsés a világon éppen annak a két országnak az egyikét választotta – Norvégia mellett a másik Japán –, amelynek vizeiben engedélyezett és máig gyakorolt mesterség a cet- és bálnavadászat.
– Szó sincs arról, hogy elejtenék Keikót – mondta az NTB norvég hírügynökségnek a felborzolt kedélyek megnyugtatására Colin Baird, aki a kardszárnyú delfin visszaszoktatási programját irányította. Na de akkor mi lesz vele?
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.