Pozsony. Igencsak díszes társaság jött össze az alkotmánybírói helyekért versengő személyekből. Ján Cuper, Štefan Harabin, Tibor Šafárik egyaránt talárban képzeli el magát, és mind kormánypárti jelölt, így elméletileg lehet esélyük. Ugyanakkor a nevek hallatán több koalíciós honatya is megrökönyödött, és a háttéregyeztetések valószínűleg az utolsó pillanatig folynak majd.
Harmincegy pályázó a posztokra
Ján Cuper
HZDS-képviselő neve hallatán is sokan felkapták a fejüket, hiszen emlékeznek még arra, hogyan vallotta be a kamerák előtt: vezetés előtt ivott. Az általa okozott kisebb baleset után készített videofelvétel önmagáért beszélt. A parlament miatta módosította a mentelmi jogra vonatkozó szabályokat: azóta az immunitás ittas vezetésre nem vonatkozik. Cuper ezért nem került a HZDS választási listájára sem, ugyanakkor ő Ivan Lexa volt titkosszolgálati igazgató egyik védőügyvédje, s az ő érdeme is, hogy sorra felmentették. Mečiar ezért hálás lehet neki. A HZDS nem titkolta: nem ártana rehabilitálni Lexát, s talán ha a mozgalomnak lenne alkotmánybírája, ez könynyebben kivitelezhetőnek tűnne. Cupert ugyan nem Mečiar javasolja e posztra, hanem a Komenský Egyetem, a parlamentben több HZDS-képviselő rokonszenvét élvezi.
Tibor Šafárik neve is ismerősen cseng: 1993–2000 között már volt tagja a taláros testületnek. A nevéhez fűződik az az 1999-es alkotmánybírósági döntés, mely megerősítette a hírhedt mečiari amnesztiák érvényességét. Most az SNS áll mögötte.
Šafárikkal egy időben volt alkotmánybíró Ján Drgonec is, aki az előző megbízatási időszakban az ANO színeiben jutott a parlamentbe, majd függetlenítette magát Pavol Ruskótól. Az alkotmányjogi bizottság elnökeként a nevéhez fűződik a képviselői immunitás bővítése: a honatyákat már polgári peres eljárás keretében sem lehet felelősségre vonni becsületsértésért. Sokan különcnek tartják, állandóan csokornyakkendőt visel. Felvállalta a KIA-s földtulajdonosok érdekképviseletét, s gyanús körülmények között éppen akkor sikerült megegyezni az ügyben, amikor az előző kormánykoalíciónak szüksége volt a szavazatára a törvényhozásban. A korrupcióval kapcsolatos híreszteléseket azonban soha nem sikerült bizonyítani.
Peter Kresák és Ladislav Orosz
az első Dzurinda-kabinet idejében parlamenti képviselő volt, s a nevükhöz fűződik a jelenlegi alkotmány kidolgozása. Később Kresák az ENSZ számára dolgozott, Orosz pedig a taláros testület tanácsadója; mindketten tanárok. 2002-ben a parlament már javasolta őket alkotmánybírónak, ám Rudolf Schuster, az akkori államfő nem volt hajlandó kinevezni őket. Most a Szlovák Tudományos Akadémia Államjogi Intézete javasolta őket.
Sergej Kohut neve Harabinnal összefüggésben merült fel: 2002-ben a Legfelsőbb Bíróság élén próbálta őt felváltani, ám az Igazságszolgáltatási Tanácsban a választás gyanús körülmények között zajlott. Ezért Kohut az alkotmánybírósághoz fordult, s neki adtak igazat. Az SNS jelöltje, akárcsak Ján Ikrényi ügyvéd.
Martin Lauko, a főügyészség ügyésze a Kereszténydemokrata Mozgalomnak jutott az eszébe, az ügyvédi kamara pedig három javaslattal rukkolt elő – ebből Milan Galanda ügyvéd neve cseng ismerősen.
Ján Mazák még a taláros testület elnökeként három kollégája újraválasztására tett javaslatot; szerinte meg kellene hosszabbítani Mészáros Lajos, Juraj Babjak és Eduard Bárány mandátumát. Az utóbbi az alkotmánybíróság alelnöke.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.