Néhány hete, sot hónapja háttérbe szorult a magyarigazolványok témája, a Szövetség a Közös Célokért szervezet is alig hallatott magáról. Talán ennek, valamint a választási kampánynak és a nyári szünidonek „köszönheto”, hogy csökkent az érdeklodést a magyarigazolványok iránt.
Hallgattak az igazolványokról
Pogány Erzsébet, a szövetség hivatalvezetoje lapunknak elmondta, örül annak, hogy a magyarigazolványok témáját nem használták ki a választási kampányban. Hangsúlyozta: az elmúlt hetekben a szervezet „tudatosan hallgatott”, nem népszerusítette a magyarigazolványokat, nehogy ezzel a magyarok ellen fordítsa a közvéleményt, és a nemzeti erok ebbol politikai tokét kovácsoljanak. Pogány Erzsébet szerint e visszafogottsággal és a nyári szünettel magyarázható, hogy csökkent az igazolvány iránti érdeklodés. „A tanév kezdetével azonban ismét növekedett a kérvényezok száma, valamint sokan meghosszabbítják pedagógus-, illetve diákigazolványukat” – mondta a hivatalvezeto. Ezenkívül a nyári hónapokban Magyarországon is volt némi fennakadás, kevesebb okmányt gyártottak, mint amennyi kérvény beérkezett. Azóta sikerült behozni a lemaradást, és ismét érvényes, hogy a kérvény benyújtásától számított harminc napon belül elkészül az igazolvány.
A látszólagos „nyári pangás” ellenére a hivatalvezeto szerint az irodákban nem állt meg az élet, és bár a szövetség alapszabályában több cél is megfogalmazódik, a szervezet továbbra is a magyarigazolvány és a magyar hozzátartozói igazolvány iránt érdeklodok tájékoztatását és segítését tartja legsürgetobb feladatának. Aki tehát magyarigazolványt szeretne, de nem tudja, vagy elfelejtette, hogyan lehet elintézni, az a szövetség bármelyik irodájában hasznos információkat kaphat. A 2002. február 1-je és 25-e között nyílt irodák a felvilágosításon kívül segítséget nyújtanak a kérelmek kitöltésében és továbbításában a Magyar Köztársaság szlovákiai konzuli képviseleteire, valamint segítenek tájékozódni arról, hogy a kiállított igazolvány mikor és hol veheto át az illetékes magyarországi megyei közigazgatási hivatalban.
Pogány Erzsébet szerint valamenynyi tájékoztató iroda jó muszaki állapotban levo épületben muködik. „Az irodák kivétel nélkül olyan épületben kaptak helyet, amely épületek tulajdonosa magyar szervezet, például a Csemadok, a cserkészszövetség, valamilyen alapítvány, esetleg a református egyház. A bérlettel tehát ezek tevékenységét gazdagítjuk. Az elmúlt félévben ezeknek az épületeknek a javítására is figyelmet fordítottunk, és költségvetésünkbol az épületek javítására is jutott pénz; megközelítoleg hétmillió koronáról van szó” – tájékoztatta lapunkat a hivatalvezeto.
A szövetség tizenegy városban hozott létre irodát, ám ezeken kívül igény volt arra is, hogy további településeken – Szencen, Somorján, Nagymegyeren, Gútán, Vágsellyén, Párkányban, Nyitrán, Zselízen, Ipolyságon, Nagykürtösön, Füleken, Tornalján, Szepsiben, Nagykaposon – is tájékoztató központokat muködtessenek. Ezekben a városokban és további településeken a helyi kultúrházban, a polgármesteri hivatalokban, a Csemadok-irodában vagy a könyvesboltokban létesítettek tájékoztató helyeket, illetve találták meg azokat a személyeket, akik tájékoztatást tudnak adni a szövetség munkájáról. Tehát aki nem olyan városban lakik, ahol a tizenegy tájékoztató iroda valamelyike muködik, és nincs módja, ideje vagy kedve odautazni, elég felhívni a járásban muködo iroda munkatársát, aki elmondja, a régióban hol létezik még, illetve hol található az érdeklodo lakhelyéhez legközelebb eso tájékoztató hely.
A Szövetségben 37 foállású munkatárs dolgozik, és márciustól havonta átlagosan 110 külso munkatárssal kötöttek részmunkaidos szerzodést. (ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.