Szlovákiában továbbra is Pozsony kínálja a legtöbb szabad munkahelyet és a legmagasabb béreket, így egyre többen próbálnak meg letelepedni a fővárosban. Akik nem engedhetik meg maguknak a lakásvásárlást, azok számára nem marad más, mint a bérlés. Mire számíthatnak?
Ha más lakásában lakunk...
Nem olcsóbb a külváros
Manapság a legnagyobb érdeklődés a berendezett, egy vagy kétszobás lakások iránt mutatkozik. Ebből kifolyólag négyzetméterre átszámítva ezekért kérik a legnagyobb bérleti díjat. Alapterületre átszámítva olcsóbbak a három- és négyszobás lakások. Abszolút összegben azonban ezeket egy átlagos család már csak nehezen engedheti meg magának.
Nem mindegy természetesen az sem, hogy hol található a lakás. A legmagasabb árakkal Pozsony központjában és néhány környező városrészben találkozhatunk. Nagy általánosságban elmondható, hogy minél távolabb esik a lakás a városközponttól, annál olcsóbb, ám ez nem minden esetben igaz. Sokban függ ez ugyanis a lakás és a lakóház állagától is. Egy felújított, hőszigetelt külvárosi lakás bérleti díja például ugyanolyan borsos lehet, mint ha az a városközpontban állna. Az ár megállapításánál azonban figyelembe vesznek olyan részleteket is, mint az elérhetőség, vagyis hogy a környéken milyen sűrűn járnak a városi tömegközlekedés járatai.
Az árak határozzák meg azt is, hogy az egyes városrészekben kik engedhetik meg maguknak a lakásbérlést. A belvárosban többnyire csak a nagyobb cégek vezető alkalmazottai, míg a diákok és a Pozsonyban dolgozó vidékiek általában a külvárosban laknak.
Ügyeljünk a jogainkra
A bérbeadók elenyésző száma veszi igénybe az ingatlanügynökségek szolgáltatásait, megspórolva így a közvetítésért járó díjat. Sok esetben bérleti szerződést sem írnak, és ha írnak is, ez a benne található hiányosságok miatt az egyik vagy a másik fél által visszaélésekre adhat okot.
Mielőtt így lakást bérelnénk vagy adnánk bérbe, nem árt tisztában lenni a jogainkkal és kötelességeinkkel. A lakások bérbeadását a Polgári Törvénykönyv szabályozza.
Mire kellene különösen odafigyelnünk?
Bérleti szerződés
A törvény szerint a bérleti jogviszony a lakásbérleti szerződés aláírását követően jön létre. A szerződés alapján a bérbeadó köteles a lakást a bérlő használatába adni, a bérlő pedig a lakás használatáért, továbbá a szerződés keretében a bérbeadó által nyújtott szolgáltatásért lakbért fizetni. A szerződésben fel kell tüntetni a lakbér nagyságát és a bérlő által fizetett további költségeket.
Ha nem egyezünk meg más fizetési formában, a lakás bérleti díját általában a havi lakbérrel együtt fizetjük. Ha a bérleti díj kifizetésével több, mint öt napot késünk, a bérbeadó késedelmi díjat követelhet rajtunk. A bérlő ugyanakkor a bérleti díj csökkentését követelheti, ha a bérbeadó hosszabb időn át képtelen eltávolítani a lakás valamely hibáját.
Rögzíteni kell azt is, hogy a lakást milyen állapotban adták át, és hogy mivel van felszerelve. Megegyezhetünk abban is, milyen büntetést fizetnek a bérlők, ha a házat jelentősebb mértékben megrongálják. A bérlők számára fontos, hogy megbizonyosodjanak róla, a házat bérbe adó az egyedüli tulajdonos. Ha a háznak több tulajdonosa is van, ezek mindegyikének alá kell írnia a bérleti szerződést.
A bérleti szerződés megkötéséhez nincs szükség írásbeli formára. Ez esetben azonban az egyezségről jegyzőkönyvnek kell készülnie. A szerződésben meghatározhatjuk a bérlés időtartamát. Ha ezt nem tesszük meg, azt úgy veszik, mint ha határozatlan időre kötöttük volna. Ez utóbbitól függ ugyanakkor, hogy mikor mondhatjuk fel a szerződést.
A lakásbérleti szerződés megszűnése tekintetében ugyanis különbséget kell tenni a határozott időre szóló, valamint a határozatlan időre kötött szerződések között. A határozott időre szóló, illetőleg valamely feltétel bekövetkezéséig tartó lakásbérleti jog a szerződésben meghatározott idő elteltével, illetőleg a feltétel bekövetkezésekor szűnik meg. Néhány esetben azonban korábban is felmondhatjuk a szerződést. A Polgári Törvénykönyv szerint a bérlő felmondhatja a szerződést, ha a lakásra neki vagy valamelyik családtagjának szüksége van.
Jó tudni, hogy ha például egy másik városrészbe költözünk, akkor egy ottani bérlővel is elcserélhetjük a lakásunkat. Ehhez természetesen minden esetben szükséges a bérbeadók hozzájárulása és az, hogy a csereszerződést a felek írásba foglalják. Ha a bérbeadó különösebb okok nélkül nem ért egyet a lakás cseréjével, a bérlők bírósághoz fordulhatnak. Ezt a szerződés megkötését követő három hónapon belül tehetik meg.
A szerződés felmondása
A bérbeadó egyoldalúan felmondhatja a szerződést, ha a bérlő a lakbért három hónapig nem törleszti. Törvényesen mondhatunk fel akkor is, ha a bérlő vagy a vele együttlakó személyek a bérbeadóval vagy a lakókkal szemben az együttélés követelményeivel ellentétes, botrányos, tűrhetetlen magatartást tanúsítanak, és akkor is, ha a lakást, a közös használatra szolgáló helyiséget, illetőleg területet rongálják vagy a rendeltetésükkel ellentétesen használják. Rendeltetésellenes használatnak minősül, ha a bérlő a lakást nem lakás céljára használja.
A felmondást írásban kell rögzítenünk, pontosan meghatározva, miért is mondtuk fel a szerződést. Mielőtt felmondanánk, érdemes alaposan átgondolni az okokat, hiszen ezeken később már nem változtathatunk. A bérlő a felmondás átvételét követően még három hónapig fellebbezhet a bíróságon. A felmondás így csak a fellebbezési határidő leteltét, vagy a bírósági döntést követően hatályos.
Hogy a kilakoltatott bérlőnek mikor van vagy mikor nincs joga cserelakásra, azt a Polgári Törvénykönyv részletekbe menően taglalja. Általában nincs jogunk cserelakásra, ha a bérleti szerződést határozott időre kötötték, vagy a bérlő a fent említett vétségek valamelyikét elkövette. Minden esetben azonban ez sem igaz, így a cserelakás jogát csak a konkrét eset ismeretében lehet eldönteni.
Milyen bérleti díjakra számíthatunk Pozsonyban?
Pozsony I
Városrészek: Pozsony-Óváros
Garzonlakás 10 967 Sk
1 szobás lakás 13 855 Sk
2 szobás lakás 21 838 Sk
3 szobás lakás 31 293 Sk
4 szobás lakás 42 233 Sk
5 szobás lakás 50 588 Sk
Pozsony II
Városrészek: Pozsonypüspöki, Vereknye, Ružinov
Garzonlakás 9642 Sk
1 szobás lakás 11 024 Sk
2 szobás lakás 15 658 Sk
3 szobás lakás 19 202 Sk
4 szobás lakás 31 404 Sk
5 szobás lakás 40 840 Sk
Pozsony III
Városrészek: Pozsony-Újváros, Récse, Pozsonyszőllős
Garzonlakás 9532 Sk
1 szobás lakás 11 745 Sk
2 szobás lakás 15 692 Sk
3 szobás lakás 21 025 Sk
4 szobás lakás 31 464 Sk
5 szobás lakás 61 105 Sk
Pozsony IV
Városrészek: Dévény, Pozsonyhidegkút, Lamacs, Pozsonybeszterce
Garzonlakás 9215 Sk
1 szobás lakás 10 226 Sk
2 szobás lakás 15 252 Sk
3 szobás lakás 16 456 Sk
4 szobás lakás 26 246 Sk
5 szobás lakás 43 431 Sk
Pozsony V
Városrészek: Ligetfalu, Dunacsún, Horvátjárfalu, Oroszvár
Garzonlakás 9488 Sk
1 szobás lakás 11 738 Sk
2 szobás lakás 14 797 Sk
3 szobás lakás 16 553 Sk
4 szobás lakás 17 533 Sk
5 szobás lakás 15 000 Sk
A fent jelzett adatok az aktuális piaci árak átlagának felelnek meg. Néhány városrészben ettől lényegesen drágább vagy olcsóbb lakások is előfordulnak. (Forrás: Ingatlanügynökségek Országos Szövetsége)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.