Elsöprő győzelmet aratott a vasárnapi önkormányzati választáson a magyarországi ellenzék. Sólyom László szerint így nem mehetnek tovább a dolgok, Orbán Viktor pedig 72 órás ultimátumot adott a miniszterelnök leváltására. Gyurcsány Ferenc péntekre bizalmi szavazást kért maga ellen a Parlamentben.
Gyurcsány bizalmi szavazást kér
Számos vezető értelmiségi után Kis János filozófus is arra a megállapításra jutott a Magyar Hírlap hasábjain, hogy a miniszterelnök számára elkerülhetetlen, hogy bizalmi szavazást kérjen maga ellen. Az SZDSZ egykori elnöke csatlakozott Sólyom László köztársasági elnökhöz, aki a választások utáni első pillanatban – a szocialisták és szabad demokraták számára túlzottan is – határozottan minősítette a kormányfőt: Sólyom szerint Gyurcsány Ferenc „megengedhetetlen eszközöket használt fel, hogy a hatalmát megtartsa”. A köztársasági elnök sokak szerint nyilvánvalóan azt kívánta üzenni Gyurcsány Ferencnek, hogy mondjon le a miniszterelnöki pozícióról.
A kormánypártok az említett sikereik mellett gyakorlatilag minden más területen katasztrofális vereségeket szenvedtek, ráadásul korábban sikeres szocialista és szabad demokrata városvezetők is megalázó különbséggel maradtak alul jobboldali riválisaikkal szemben. Gyurcsány Ferenc választások utáni első nyilatkozatában kifejtette, hogy az önkormányzati választások nem befolyásolják a parlamenti erőviszonyokat, de ismét megjegyezte, hogy érti a szavazók üzenetét. Tegnap kora délután viszont már azt jelentette be, hogy péntekre bizalmi szavazást kér maga ellen az országgyűlésben.
A bizalmi szavazás azonban a kommentárok szerint nem sokat változtat a helyzeten. Amennyiben a szocialista–szabad demokrata többség igent mond Gyurcsány Ferencre (ahogy ezt ígéri), gyakorlatilag semmi sem változik. Orbán Viktor, a Fiatal Demokraták Szövetségének (FIDESZ) elnöke a procedúrát egyenesen „ócska trükknek” minősítette. Orbán csütörtök délután 13 óráig adott haladékot a kormánypártoknak arra, hogy leváltsák a miniszterelnököt. Ha ez nem történik meg, a Fidesz pénteken délután a Kossuth térre hívja az embereket, hogy ott fejezzék ki békésen a véleményüket a kialakult helyzetről. A legnagyobb ellenzéki párt elnöke megismételte a szakértői kormányra tett korábbi javaslatát, és kijelentette, hogy Gyurcsány maradása esetén az ország gazdasági és morális válságáért egyedül a szocialistákat terheli a felelősség.
Az Indexnek nyilatkozó politológus, Török Gábor szerint is kicsi a valószínűsége annak, hogy a kormánypártok megvonják a bizalmukat Gyurcsány Ferenctől. Amennyiben mégis ez történne, akkor az államfő egy, a koalíciós pártok által közösen megnevezett személyt kérne fel miniszterelnöknek, akit a parlamenti többség megválaszthat. Ha a két párt nem tudna közös jelöltben megegyezni, akkor Sólyom László maga nevezhetné meg jelöltjét a miniszterelnöki posztra. Az országgyűlés feloszlatására, és új választások kiírására akkor kerülhetne sor, ha a köztársasági elnök jelöltjét a parlament negyven napon belül nem fogadja el.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.