Gyorsan olvad az Antarktisz tartósan fagyos talaja

<p>Gyorsabban olvadnak az Antarktisz partjainál az eddig stabil, tartósan fagyos talajterületek, mint azt eddig vélték.</p>

A folyamatért nem a növekvő hőmérséklet, hanem a talajba hatoló, megnövekedett napsugárzás a felelős. Ha az Antarktisz az évszázadok során továbbra is a korábban számítottnak megfelelően melegszik, a talajmenti jég még gyorsabban olvadhat és drámaian megváltoztathatja a területet, illetve felgyorsulhat a klímaváltozás - írják a szakértők a Scientific Reports című szaklapban.     Joseph Levy, a Texasi Geofizikai Egyetem kutatója munkatársaival a Garwood-völgyben, egy jégmentes antarktiszi szárazvölgyben időfotózással - time lapse - készült felvételeket és lézerradar-mérések adatait értékelték ki. Az ilyen völgyekben fagyott víz elsősorban a talajban fordul elő - vastag üledékrétegek alatt és fagyott földdel keveredve.     A kutatók szerint a talajjég a 2001 és 2012 időszak alatt folyamatosan olvadt, ráadásul egyre gyorsabban. A tudósok eddig azt gondolták, hogy ebben a régióban a talaj jégtömegei stabilak.     A növekvő hőmérséklet már nem tekinthető a jégolvadás okának - vélik a tudósok. 1986 és 2000 között jól dokumentáltan kimutatták, hogy a terület hűvösebb lett, azóta pedig állandó a hőmérséklet szintje. Levy és társainak feltételezése szerint a jég olvadásának hátterében az áll, hogy több napfény jut a talajba. Ez pedig szintén a megváltozott időjárási viszonyok eredménye.     A gleccserek és nagy jégmezők világos felszíne visszaveri a napfényt. A piszkos talajjég sötétebb felszíne viszont elnyeli a napsugarakat. És miközben a vastag üledékrétegek izolálják az alattuk lévő jeget, a vékonyabb üledékrétegek ezzel ellentétes hatást váltanak ki: alattuk a jég szabályosan felforr. A talajban ennek hatására púpok és gödrök keletkeznek. A permafroszt - tartósan fagyos talaj - olvadása így látható nyomokat hagy a tájon.    A Déli-sarkvidéken a fagyott víz nagyobb része gleccserek és jégmezők formájában található meg, a szárazvölgyekben, az Antarktiszi-félszigeten vagy a kontinens jégmentes szigetein pedig még kiterjedt talaj menti jégmezők vannak. "Ezekben az alacsonyan fekvő part menti zónákban nagy mennyiségű jég rejlik a talajban és abból kell kiindulnunk, hogy ez el fog olvadni" - mondta Joseph Levy.    A permafroszt talaj olvadása a legújabb vizsgálatok szerint jelentősen felgyorsíthatja a klímaváltozást. Egy 2011-es számítás szerint az északi- és déli-sarki talajok az évszázad végéig hasonló mennyiségű szén-dioxidot bocsáthatnak majd ki, mint a világszintű fakitermelés. A nagy metánkoncentráció miatt viszont ennek a folyamatnak 2,5-szer nagyobb hatása lehet a klímára - írták akkor a Permafrost Carbon Research Network nemzetközi szakértői a Nature című szaklapban.    A metán üvegházhatású gáz ugyanis lényegesen nagyobb mértékben melegíti fel a légkört, mint a szén-dioxid. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?