A biztonsági üléseket négy kategóriába sorolják: 0+, I, II, III. Az osztályozásnál a gyermek súlya, és nem a magassága, illetve életkora a fontos. Lényegesen drágábbak ugyan, de a szlovák piacon is kaphatók már az úgynevezett „növekedő” ülések, amelyeket hosszú távú használatra fejlesztettek ki.
A leggyakrabban a II.
Gyerekülés vásárlásakor a gyermek súlya a döntő
A leggyakrabban a II. és a III. kategóriákat kapcsolják egybe, ritkábban az I. és a II. kategóriát. Olyan ülések is forgalomba kerültek már, melyeket a legkisebb gyermekek elhelyezésére alakítottak ki.
0+ kategória (0–18 kg)
A legkisebb gyerekülések a piacon az úgynevezett tojások, vagy mózeskosarak – mindig menetiránnyal ellentétes irányba rögzíthetőek. Tökéletes biztonságot nyújtanak a csecsemőknek.
Igaz ugyan, hogy az ülések vásárlásánál a gyermekek súlya a döntő, viszont ezt a típust csak addig lehet használni, míg a gyermek feje nem lóg le az ülés támlájáról. Az viszont nem gond, ha a lábai valamivel hosszabbak az ülés alsó támlájánál.
I. kategória (9–18 kg)
Ez a gyerekülés általában ötéves korig ajánlott, az autóba kétféleképpen rögzíthető. Az egyik beszerelési mód, hogy az ülést az autó biztonsági övével rögzítik, a gyermeket pedig külön övvel biztosítják – a gyermekeknek ez a megoldás sokkal kényelmesebb, jobban alhatnak, kevésbé izzadnak.
A másik lehetőség, hogy az ülés saját biztonsági övét használják. Ez ugyan valamivel kényelmetlenebb, de sokkal nagyobb biztonságot nyújtó megoldás. Másik előnye, hogy sokkal gyorsabban lehet betenni és kivenni az ülést.
II. és III. kategória (15–25 kg) és (22–36kg)
Nagyobb gyerekeknek (rendszerint 4-től 12 éves korig) már speciális háttámlával ellátott üléseket készítenek, hogy oldalsó ütközésnél is jobban védjék a hátat. A gyermeket ilyenkor hárompontos biztonsági övvel rögzítik az ülésbe.
Ezeknél a típusoknál külön figyelmet kell szentelni az övek megfelelő rögzítésének, hogy ne érje a gyermekek nyakát. Közismert márkájú és drágább gyerekülések biztonsági öveit úgy alakítják, hogy azok a gyermekek vállánál és derekánál haladjanak. Némelyik ülésen a váll tájékán külön kampó is van, amely pont azt a célt szolgája, hogy az öv elkerülje a benne ülő nyakát. A nagyobb kampók pedig arra szolgálnak, hogy ütközés során az öv ne csússzon a gyerek hasára. (DP)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.